Lidí postižených záněty dolních končetin každoročně přibývá. Z velké části je to dáno sedavým způsobem života a nezdravou životosprávou. Naštěstí se dá tento zdravotní problém snadno diagnostikovat. Také prevence není nijak náročná a přesto velmi efektivní. V dnešním článku se podíváme na dva druhy zánětu žil dolních končetin. Zodpovíme si základní otázky, které s nimi souvisí, a poradíme vám, jak jim účinně předcházet.
Tromboflebitida a flebotrombóza
Jak už jsme psali výše, existují dva druhy zánětu žil dolních končetin. Tromboflebitida je vlastně zánět vnějších žil. Onemocnění je to sice často bolestivé a velmi nepříjemné, ale zato méně nebezpečné než flebotrombóza. Zánět povrchových žil je bohužel také spjat s vytvářením bolestivých krevních sraženin. Postižená noha v některých případech opuchne a místo, kde je zánět rozvinut, zčervená.
Naproti tomu flebotrombóza, kterou většina lidí zná jako hlubokou žilní trombózu, může v určitém stádiu dokonce ohrozit pacientův holý život. Celá končetina oteče, získá fialovou barvu a bolí. V zanícené žíle vznikne krevní sraženina a ta krví doputuje až k plicím (tak vzniká plicní embolie).
Samotná plicní embolie se pak projevuje dušností, kašlem a bolestmi na hrudníku. Postiženému poklesne krevní tlak a cítí se celkově velmi špatně. Pokud se u pacienta rozvine šok a není včas dopraven do nemocnice, tak dochází k úmrtí.
Kdo by si měl dávat pozor
Mezi rizikové skupiny patří nepochybně lidé, kteří mají tyto problémy v rodině. Bohužel se ve vysokém procentu dědí. Patří mezi ně ale také těhotné ženy (v druhé polovině těhotenství), lidé trpící obezitou a kuřáci. Dále pak ti, co celý den pracují na nohou (lékaři, pracovníci v továrních linkách atd.) nebo cestovatelé na delší vzdálenosti (zaoceánské lety) a celkově lidé ve věku nad padesát let.
Léčba žilních zánětů spodních končetin
Trombofebitida se léčí pouze stažením postižené nohy elastickým obinadlem, chlazením zaníceného místa a v případě potřeby také antibiotiky či léky proti srážení krve. Pacient dostane za úkol často chodit a potíže vymizí celkem rychle.
U hluboké žilní trombózy je to ale o dost složitější proces. Není výjimkou, že je nemocný převezen do nemocnice, kde je podroben sledování. Co zůstává stejné, je obvázání dolních končetin a podání léků proti srážlivosti krve. Pacient musí zůstat pár dní v klidu na lůžku, kde má nohy zvednuté tak, aby se mu zbytečně nepřekrvovaly. Jestliže jsou postiženy velké žíly, musí lékaři přistoupit k operaci.
Prevence
Prevence je vlastně až směšně jednoduchá. Postačí vám jen každodenní pohyb. Je jedno, zda patříte mezi rizikové skupiny nebo ne. Člověk nikdy neví, a proto je dobré nic nepodcenit. Vyměňte výtah za schody, tramvaj za chůzi a uvidíte, že se vám zánět žil s největší pravděpodobností vyhne. V těhotenství dbejte na pravidelný pohyb a nezapomeňte na něj ani v šestinedělí. Při dlouhých cestách autem, vlakem, autobusem nebo letadlem se snažte nedávat nohy přes sebe a občas je trochu procvičit.