Domů Zdraví Seznam nemocí Jak dlouho trvá menopauza?

Jak dlouho trvá menopauza?

Menopauza je naprosto přirozený proces, který čeká každou ženu. Někdo začne pociťovat jeho příznaky dříve, jiný déle. Obecně se dá říci, že by měl započít někdy mezi čtyřicátým a padesátým rokem života. Je důležité podotknout jedno – nejedná se o nemoc. I přesto může být průběh nástupu menopauzy velice nepříjemný. Její počátek je dán nejčastěji dědičně, ale občas přichází i předčasně, tím je myšleno před čtyřicítkou. Jak dlouho však může žena pociťovat změny dokud se tělo s přechodem nesrovná?

Příznaky spojené s menopauzou

Při menopauze zjednodušeně řečeno přestanou ženské pohlavní orgány plnit svou reprodukční funkci. Žena ztratí možnost otěhotnět a v souvislosti s tím přichází o určitý komfort a vitalitu. Na začátku menopauzy se začne postupně vytrácet menstruační cyklus. Nejprve se dostavuje nepravidelně, poté vymizí úplně.

Nejčastější příznaky nástupu menopauzy:

  • Všemi známé návaly horka, které trvají průměrně tři minuty a jsou střídány pocitem studených nohou aStarší, dobře upravená žena focena na fialovém pozadí rukou
  • S tím je spojené zvýšené pocení a nespavost
  • Bolesti hlavy a závratě
  • Bušení srdce
  • Nevolnost, zvracení nebo zácpa
  • Snížená chuť na sex a pocity suchosti v pochvě
  • Inkontinence – únik moči, např. při námaze, smíchu atd.
  • Tuk ze spodní části těla se začne přesouvat do oblasti břicha
  • Časté gynekologické záněty a někdy i chronický výtok

K těmto doprovodným příznakům se bohužel přidávají také psychické potíže. Žena si většinou začne připadat méně přitažlivě. Nízká hladina hormonů má za následek horší kvalitu pleti, prohloubení vrásek, tenčí kůži a pigmentové skvrny. Je-li úzkost vážná, je třeba navštívit odborníka.

To vše je pochopitelně způsobeno značným úbytkem estrogenu. Někteří lékaři doporučují nevysazovat hormonální antikoncepci a nepřipravovat tak tělo o další dávku hormonů, na které bylo zvyklé. Lékaři ženám většinou doporučují různé doplňky stravy a léky s obsahem estrogenu. To sníží nepříjemné příznaky na minimum.

Konec menopauzy

Délka menopauzy je individuální, stejně jako její průběh. Některé ženy si jí sotva všimnou a za dva roky mají ustálenou hladinu hormonů. Jiné mají po celou dobu značné obtíže a perou se s ní i pět let. Obecně se dá říci, že dříve nastupuje menopauza u kuřaček a velmi hubených nebo bezdětných žen. Déle se naopak objevuje u žen, které porodily dítě v pozdějším věku (např. kolem čtyřicátého roku života).

Nelze tedy určit, jak dlouho bude menopauza trvat konkrétně u vás. Důležitější je navštěvovat pravidelně lékaře, nechat si doporučit vhodné doplňky stravy a nezanevřít na aktivní způsob života. Nejlépe se s menopauzou bojuje sportem, zdravým jídelníčkem a optimistickým přístupem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno