Dýchavičnost

Dýchavičnost nebo chcete-li dušnost, je pouhým příznakem určité nemoci. Může být dokonce příznakem hned několika nemocí a často velmi závažných. Jestliže tedy máte podezření, že vás podobný problém již delší dobu obtěžuje, objednejte se raději na prohlídku u lékaře. V dnešním článku vám objasníme základní informace o dýchavičnosti a podíváme se také na její nejčastější příčiny.

Dýchavičnost je z už z principu velmi nepříjemná. Člověk, který na ni trpí, má doslova problémy s obyčejným dýcháním. Dělá mu potíže se nadechnout, případně vydechnout. Vždy to pochopitelně záleží na tom, jaké onemocnění vám dýchavičnost způsobilo. Nemocní mají zvláštní pocity v plicích a celkově se pro ně jakákoliv činnost stává mnohem více namáhavá.

Opět zdůrazňujeme, že co nemoc, to určitá obměna symptomu. Často se však objevuje při určitém stupni fyzické námahy. Někomu při chůzi do schodů či krátkém běhu, jinému postačí jen přejít pokoj (klasicky u srdečních onemocnění). Výjimku ovšem netvoří ani případy takzvané klidové dýchavičnosti.

Nejčastější příčinyBílý respirátor pro astmatiky

Jaké jsou nejčastější příčiny dýchavičnosti? Bohužel se jedná z velké části o nemoci, kterým bychom se mohli vyhnout pouze úpravou jídelníčku, zbavením se zlozvyků a přidáním trochu pohybu.

Nemoci související s dýchavičností:

·         Obezita a nadváha

·         Průduškové astma (záchvat)

·         Zápal plic

·         Zánět průdušek

·         Rakovina plic

·         Srdeční arytmie

·         Chudokrevnost

·         Plicní embolie

·         Vysoký tlak

Takto bychom mohli ještě chvíli pokračovat. Každá z těchto nemocí se léčí jiným způsobem. Proto se zde nebudeme o léčbě dýchavičnost rozepisovat. Stačí vědět, že je vhodné zajít za obvodním lékařem a nechat se vyšetřit. On sám pak rozhodne, na jaká vyšetření váš pošle a podle výsledků vybere následnou léčbu.

Prevence těchto potíží

Uvedeme jen některé příklady. Prevencí dýchavičnosti je nepochybně volba nekouřit cigarety ani doutníky. Tento nebezpečný zlozvyk může vést k astmatu a dalším nemocem plic a dýchací soustavy. S těmi jde pak samozřejmě ruku v ruce také dýchavičnost.

Stejné to je i v případě obezity. Obézní lidé jsou každý den trápeni mnoho symptomy, které sebou obezita přináší. V opravdu pokročilém stupni obezity musejí pacienti neustále dýchat kyslík z přenosné kyslíkové bomby. Přitom právě vlastní váhu má každý člověk ve svých rukou. Sami se tak musíme zamyslet, zda nám neustálé přejídání opravdu stojí za všechny ty nepříjemnosti kolem.

Prevencí onemocnění srdce může být určitě zdravý jídelníček založený převážně na rostlinné stravě, jako jsou luštěniny, ovoce, zelenina a obiloviny. Červené maso se snažte nahradit rybím a drůbežím. Zapomeňte na máslo a tučné mléčné výrobky. Nesmíme ani opomenout důležitost pohybu a schopnost eliminovat stres na minimum.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno