Dlouhotrvající kašel

Kašel je možná otravný, ale má pro náš organismus a zdravý důležitou funkci. Klasické kašlání nám pomáhá zbavit se virů, bakterií a odumřelých buněk zachycených v našem hrdle (cca 1-2 krát za hodinu). Jestliže se nám však v našich dýchacích cestách vyvine infekce nebo na ně dlouhodobě působí určité nepříznivé vlivy, můžeme se “těšit“ na nepříjemné celodenní pokašlávání, které otravuje nejen nás, ale i naše okolí. Konkrétně tento článek je věnován dlouhodobému (chronickému) kašli. Pojďme si tedy o něm říci pár základních informací.

Kašel jako takový se dělí na několik druhu:

·         akutní x subukativní x chronický – akutní trvá jen pár dní, subukativní od 3 do 8 týdnů a chronický může Fotografie otevřené krabičky s léky na kašel   přetrvávat i několik let (neléčí-li se)

·         suchý x vlhký

·         záchvatovitý

·         dráždivý

Jednotlivé skupiny spolu vytvářejí kombinace a tak je vždy důležité zajít ke svému obvodnímu lékaři a nechat si předepsat léky pro váš aktuální zdravotní problém. V lékárně se vám možná budou snažit poradit, ale jistotu budete mít jedině po návštěvě odborníka.

Rizikové skupiny

Někteří lidé jsou riziku vzniku dlouhodobého kašle vystaveni již od narození. Máme teď na mysli obyvatele měst, která leží v bezprostřední blízkosti hutí, oceláren a různých spaloven. V České republice jsou asi neznámějšími městy Karviná a Ostrava. V tamní oblasti naleznete dokonce lázně pro malé děti, jež se tam jezdí léčit s dýchacími problémy.

Další rizikovou skupinou jsou samozřejmě kuřáci. Ti už si za své problémy mohou sami. Boj se závislostí na cigaretách nebo doutnících může být tím nejtěžším v jejich životě, a proto je důležité pro ně mít pochopení a poskytnout jim oporu. Stejně na tom jsou také pracovníci v zaprášeném prostředí, jako jsou horníci, stavební a výrobní dělníci atd. Pak není od věci zvažovat změnu zaměstnání nebo alespoň převelení na méně náročnou činnost.

Všechny tyto skupiny se potýkají s astmatem a chronickými záněty průdušek. Kašel se pro ně stává každodenním chlebem a někdy trvá relativně dlouho, než si vůbec uvědomí, jak moc jim tento zdravotní neduh přerostl přes hlavu.

Nepříjemné komplikace

Dlouhodobý kašel silně oslabuje naše dýchací cesty a vytváří v něm prostředí vhodné pro rozvíjení nejrůznějších nemocí. Pacienti si nezřídka kdy stěžují na těžké dýchání, bolesti na prsou a neustálé zahlenění. Nejčastěji za to může chronický zánět, ale bohužel se nedá vyloučit ani začínající zápal plic (nebezpečný především ve vyšším věku) nebo rakovina plic či hrtanu.

Jedinou prevencí se zdá být vzdání se cigaret a vyhnout se pobytu v zakouření a prašném prostředí. Nesmíme zapomenout zmínit ani riziko, které plyne z přecházení běžného zánětu průdušek (může se rozvinout v chronický). Při jakémkoliv podezření si raději zajděte k lékaři. Podchytí-li se nemoc v čas, napáchá mnohem méně škody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno