Domů Zdraví Seznam nemocí Vypalování bradavic

Vypalování bradavic

Bradavice potkají za život každého desátého člověka. Nejčastěji napadají děti (jsou vysoce infekční) a dospělé osoby se sníženou imunitou. Jelikož se předávají pouhým dotekem, je třeba je vždy léčit. I ty nejmenší a nejnenápadnější totiž mohou při každém dalším doteku nakazit osoby, se kterými přijdete do styku. Proto se také podíváme na nejznáměnší a nejaplikovanější metodu jejich léčby – kryodestrukce (tedy terapie dusíkem).

Jak takové bradavice vypadají? Mají hned několik podob. Většinou se dají popsat jako malá nezhoubná, nejčastěji světlá, mateřská znaménka. Někdy se nám objeví jedna a postupem času se zvětšuje, jindy je jich deset,dvacet atd. Dají se najív prakticky všude po těle – na nohách, rukách, obličeji, genitáliích… Jednoduše všude tam, kde se nějakým způsobem dotýkáme jiných lidí. Jejich původce je lidský papilomavir HPV a v případě pohlavních bradavic proti němu existuje i celkem účinné očkování. Teď už ale k hlavnímu tématu článku – tekutému dusíku.

Laser nebo tekutý dusík?Fotografie mužských nohou

Tekutý dusík je léky ověřená, nejspolehlivější, nejrychlejší a nejlevnější metoda zbavování se bradavic. Jak to probíhá? Zajdete ke kožnímu lékařy, který vás prohlédne a určí zdali se skutečně jedná o bradavici. Následně vám pomocí tekutého dusíku bradavici “vypálí“, což znamená jen to, že na ní tekutý dusík aplikuje. Tato procedura není téměž bolestivá a je opravdu účinná. Po pár dnech vám bradavice buďto upadne nebo si zajdete k lékaři znovu a postup se opakuje (větší bradavice).

Po odpadnutí bradavice se kůže vyléčí a v drtivé většině případů zůstane pacient bez jizvy. Podobná, jen o pár desítek let modernější, metoda je vypalování bradavic laserem. Velké procento kožních lékařů se ovšem stále raději uchyluje ke starému známému tekutému dusíku. Laser je mnohe dražší a výsledky nebývají tak rychlé a uspokojivé.

Alternativní léčba

Dají se bradavice léčit i jinak než vypalováním? Samozřejmě si můžete zkusit zajít do lékárny a poprosit o přípravek na bradavice, který vám vydají i bez předpisu. Jedná se o roztok, jímž útvar potíráte. Nezabere-li, existuje ještě agresivnější verze na předpis. V lidovém léčiteství jsou přisuzovány skvělé výsledky s ničením bradavic bylince nazývané vlašťovičník.

Je to volně rostoucí žlutokvětá rostlina, z níž vytéká žlutá šťáva. Tou bradavici pravidelně potírejte. Připravte sami sebe na to, jak zdlouhavá taková cesta bude. Vlašťovičník je možná účinný, ale člověk musí postižené místo potírat pravidelně jednou denně po dost dlouhou dobu. Máte-li bylinku na zahrádce, můžete tuto babskou baru vyzoušet. Opěv zdůrazňujeme fakt, že rychle a účinně vás bradavic zbaví především tekutý dusík.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno