Zvětšené uzliny v podpaží

Mízní uzliny jsou vlastně takový filtrační systém našeho těla, kterým protéká míza. Jsou v nich schované bílé krvinky. Ty kontrolují jakoukoliv nerovnováhu v těle. Zachycují například bakterie a další cizorodé částice. Zdravý člověk o svých uzlinách takřka neví. Štíhlejší jedinci si nahmatají mízní uzliny na krku, pod čelistí nebo v tříslech. Tam totiž dosahují běžně velikosti do 1,5 cm v průměru. Nikde jinde bychom o nic však vědět neměli. Dnešní článek je zaměřen na zvětšené uzliny v podpaží. Odpovíme si např. na otázku, zda tento jev značí nějaké riziko pro naše zdraví.

Uzliny nejčastěji reagují na zánět probíhající v těle, většinou právě v blízkosti zvětšené uzliny. Často je tento Žena, která si otírá čelo rukou a odhaluje podpažístav doprovázen zvýšenou teplotou a únavou. Zánět může zároveň probíhat v uzlině samotné, pak se nejedná o příznak zdravotního problému, ale o problém samotný. Dnes se však budeme věnovat pouze zvětšení mízních uzlin v souvislosti s jinou nemocí.

Jsou dva druhy:

·         Uzlina, která je zvětšená, na omak bolestivá a občas i horká a zarudlá

·         Nebo se můžete setkat s nebolestivou zvětšenou, případně neustále se zvětšující uzlinou

V obou případech se vyplatí navštívit svého obvodního lékaře. Speciálně ženy mají z uzlin v podpaží obrovský respekt. Je to z toho důvodu, že lékaři spojují zvětšené mízní uzliny v podpaží s rakovinou prsu. Někteří gynekologové prohmatávají svým pacientkám na preventivní prohlídce ňadra a zároveň oblast v podpaží. Jakmile se jim něco nezdá, pošlou je na mamografické vyšetření nebo ultrazvuk (záleží na věku pacientky, mladším ročníkům stačí ultrazvuk).

Co vše může způsobit zvětšené uzliny?

Jedno nepříjemné téma jsme už nakousli – rakovina prsu. Ta poskytuje více ženy, ale ani mužům se nevyhýbá. Ženám doporučujeme pravidelné (1 x za měsíc ve stejnou dobu) sebekontroly prsu a jeho okolí, tedy i podpažní jamky. S jakýmikoliv nesrovnalostmi ihned utíkejte k lékaři. Více nebezpečné jsou nebolestivé, postupně se zvětšující uzliny. U těch stoprocentně zpozorněte.

Pochopitelně se nejedná vždy o rakovinu – lékaři by vám dokonce potvrdili opak. Nejčastěji odejdete domů s naprosto neškodným vysvětlením.

Jaké jsou mimo rakoviny (nádory, leukémie, lymfom) příčiny zvětšených uzlin v podpaží?

·         zánět mléčné žlázy

·         všechny nemoc, které oslabí náš imunitní systém (chřipka, mononukleóza atd.)

·         náročné životní období – stres, špatná životospráva, přetěžování organismu

·         někdy se nemusí jednat o uzlinu, ale o zanícenou potní žlázu

Příčin může být mnoho, člověk sám se však jen těžko dopátrá té pravé. Návštěvu odborníka proto neodkládejte a jděte svému zdraví naproti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno