Ploché nohy jsou velmi často vyskytující se vadou nohou, která znepříjemňuje život. Pokud ploché nohy trápí i vás, vyzkoušejte některé ze cviků, které vám pomohou se s tímto problémem alespoň částečně vyrovnat.
Ploché nohy
Aby byla chůze člověka přirozená, musí mít přirozeně vyvinutou nožní klenbu. Ta zajistí pevné a přímé držení nohou a zabrání bolest. Může však dojít k tomu, že mezi kůstkami nohy a mezi svaly dojde k povolení vaziva, klenba tak začne měnit svůj tvar a zplošťuje se. To je nežádoucí, jelikož právě při stání na větší ploše nohy, v těžších fázích plochých noh takřka na celé ploše chodidla dochází k bolestem, které se projeví již po krátké době chůze. Jen pro úplnost uvedeme, že může nastat i opačný problém, tedy že chodidlo bude vypouklé a nebude mít dostatečnou oporu.
Test na ploché nohy
Pokud vás při delší chůzi bolí nohy a chcete zjistit, mohou-li za to ploché nohy, můžete si provést jednoduché test. Nohy namočte do vody a přirozeně našlápněte na list papíru. Na něm se pak objeví stopa vaší nohy. Jaký má tvar? Pokud je podobný banánu, tedy zahnutý oblouk, je vše v pořádku. Pokud je však stopa tvořena větší plochou, je to znak plochých nohou. Pojďme si nyní ukázat, jak s nimi bojovat.
Cviky
Níže vám přinášíme návod na několik cviků, které vám pomohou s plochými nohami. Posílíte vazy a klenba nohy začne získávat takový tvar, který má mít. Bolesti nohou při chůzi začnou pomalu odeznívat.
Ohýbání prstů a kroužení
Nejjednodušší cvičení proti plochým nohám spočívá v kroužení celou nohou a protahování jednotlivých prstů. Je jedno, jestli sedíte nebo ležíte. Udělejte si pohodlí, zaujměte příjemnou polohu a opakovaně kružte nohou i jednotlivými prsty. Pokuste se zapojit co nejvíce svalů na nohou. Výhoda tohoto cvičení spočívá v tom, že jej můžete vykonávat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Protahovat nohy a posilovat klenbu tak můžete třeba i v práci.
Sepnutí chodidla
Toto cvičení je náročnější a vyžaduje klid a dostatek prostoru kolem sebe. Sedněte si na pevnou podložku, případně na koberec, roztáhněte nohy a pokuste se obě chodidla spojit k sobě. Pokud se vám to podaří, takto spojená chodidla můžete střídavě přitahovat a odtahovat. Dávejte pozor na to, aby na sebe chodidla opravdu dobře lícovala.
Cvičení s míčkem
Skvělý cvik na procvičení klenby nohy můžete provést s pomocí běžného míčku. Jeho velikost by se měla podobat tenisovému, můžete použít i přímo jej. Posaďte se na židli a chodidly se pokuste uchopit míček. Tlačením chodidel proti sobě s míčkem pohybujte, nohy přitahujte a odtahujte.
Špičky – paty
Na závěr uvádíme cvičení, které můžete vykonávat taktéž prakticky všude, navíc i vestoje. Cvik je jednoduchý. Stačí přenášet váhu střídavě na špičky a následně na paty. Toto cvičení je náročnější na motoriku, takže opatrně, abyste nespadli. Pro správné vykonávání cviku se snažte držet vzpřímenou polohu. Tento druh cviku je oblíbený i mezi kulturisty, kteří jej vykonávají s velkou těžkou činkou. Navíc totiž procvičuje lýtkový sval, který lze jinak posilovat velmi těžce.