Přírodní antioxidanty v potravinách

Antioxidanty jsou látky, které v těle omezují aktivitu a působení tzv. volných radikálů a omezují tak v těle proces oxidace. Tím pomáhají našemu imunitnímu systému. Můžeme je rozdělit na dvě hlavní skupiny – přírodního a syntetického původu.

Mezi přírodní antioxidanty patří vitamín A, B2, B15, C, E, flavonoidy, karotenoidy, polynenoly, třísloviny, taurin, glutation, beta karoten, koenzym Q10, sloučeniny zinku a selenu, alfa-lipoová kyselina a pyknegol. Lékaři předpokládají, že pravidelný přísun antioxidantů pomáhá lidskému tělu oddalovat proces stárnutí a také má preventivní charakter proti onemocněním srdce, infarktům a rakovině.

Přírodní antioxidanty v potravinách

Mnoho přírodních látek vykazuje silné antioxidační účinky. Toho si lidé všimli již dávno a byly proto využívány k prodloužení přirozené trvanlivosti potravin.

Mezi hlavní zdroje antioxidantů patří ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, očechy a semena, bylinky a koření. Platí, že čím čerstvější, tím lepší. Například vitamin C se začne rozkládat již po několika minutách konktaktu se vzduchem.

Větší množství antioxidantů najdeme zpravidla v barevné zelenině a ovoci. Množství antioxidantů v potravině však může být proměnlivé, jelikož záleží i na podmínkách, v jaké potravina vyrostla. Kvalita půdy a prostředí, teplota, způsob a délka skladování, to vše má vliv. Proto je z hlediska obsahu antioxidantů lepší upřednostňovat lokální, čerstvé zboží, než ovoce dovážené z druhé strany světa a ošetřené chemií.

Potraviny bohaté na antioxidanty

  • ovoce – citrusy, jablka, švestky, hrozny, broskve, kiwi, avokádo, rajčata
  • zelenina – listová zelenina, brokolice, špenát, normální i růžičková kapusta, zelí, česnek, cibule, mrkev, sladké brambory, sladká paprika, tykev, zelený hrášek
  • lesní plody – maliny, borůvky, jahody, brusinky
  • bylinky – oregano, tymián, rozmarýn, šalvěj, kopr, máta peprná, kurkuma, hřebíček

Využití antioxidantů

Antioxidanty jsou využívány v potravinářství pro konzervaci potravin, aby ty vydržely déle čerstvé a nekazily se. Ovoce a zelenina si udrží po delší dobu svou barvu, chuť i vůni, u tuků je zabráněno oxidaci a tedy i žluknutí.

Mezi nejznámější přírodní antioxidanty patří flavonoidy, ginko biloba a silymarin.

Flavonoidy – Velká část z nich se nachází v nápojích – zelený a černý čaj, červené víno. Mají silný protizánětlivý, protinádorový a protisklerotický účinek.

Ginko biloba – využívá se pro léčbu a prevenci psychických poruch, zlepšuje paměť a pomáhá lépe prokrvit koncové části těla.

Silymarin – výtažek flavonolignanů získávaný z ostropestřce mariánského. Působí blahodárně na játra a využívá se proto při jejich léčbě. Má preventivní účinky u chronické virové hepatitidy, alkoholické hepatitidy a metabolických poruch.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno