Proti plochým nohám

Chodidla jsou velmi důležitou oblastí z hlediska správného držení těla. Vytvářejí základnu, na níž spočívá váha celého těla.

Chodidla jsou velmi důležitou oblastí z hlediska správného držení těla. Vytvářejí základnu, na níž spočívá váha celého těla. Nejsou-li správně klenutá, ovlivňují negativně celkové držení těla. Kromě toho má správný tvar chodidel bezprostřední vliv na kvalitu chůze

, běhu a skoků. Chodidlo tedy potřebuje k plnění svých úkolů velikou sílu a pružnost. A tu mu zaručuje právě jeho podélné a příčné vyklenutí. Při správné klenbě nožní doléhá malíková hrana chodidla na zem, vnitřní hrana tvoří oblouk. Ochabnou-li svaly a vazy chodidla, vzniká tzv. plochá noha.

Klenba nohy začne klesat, váha těla se přenáší do vnitřních kotníků a špičky nohou se začnou široce rozvírat. Je samozřejmé, že takovéto postavení chodidel má za následek nejen vážné defekty v držení celého těla, ale znemožňuje i správnou chůzi a běh. Chodidla ztrácejí pružnost a sílu a práce spojená s přemisťováním těla se přenáší na jiné svaly nohou. Pohyby prováděné nártem se stávají bolestivými. Proti vzniku plochých nohou působíme preventivně záměrně cíleným cvičením.

Pohyblivost hlezenních kloubů zlepšujeme kroužením směrem dovnitř. Ve stoji přenášíme váhu těla na vnější hrany chodidel a tím navozujeme návyk přenášení váhy těla do vnějších kotníků. Opakovanými výpony s patami směřujícími zevnitřa celou řadou cviků v sedu, při nichž ohýbáme prsty nohou do plosky, posilujeme svalstvo, které vytváří podélnou klenbu nohy, tj. krátké a dlouhé ohybače. Příčnou klenbu chodidla podporujeme rozvíráním a svíráním prstů nohy, tzv. medvědí tlapou: je to individuální schopnost, která není každému jedinci dána. K posílení svalstva chodidla velmi dobře poslouží i některé úkolové cviky, jako je podhrnování ručníku prsty nohy pod sebe nebo uchopování drobných předmětů prsty nohy. Výborným cvičením je i chůze bosýma nohama v mírně píchajícím terénu (trávník, kamenitá zahradní cestička), při níž se aktivizuje svalstvo na plosce nohy. Je samozřejmé, že k prevenci vzniku plochých nohou patří i pravidelná hygienická péče o nohy.

Koupel nohou v dosti teplé vodě s příměsí koupelové soli má trvat alespoň 20 minut. Pemzou sedřete z chodidel a pat tvrdou kůži a po osušení vetřete do nohou trochu mastného krému nebo vazelíny. Osvědčuje se automasáž chodidel, zejména začínáme-li pociťovat bolesti v této oblasti. Odbornou péči svěřte pedikérům. Pedikúru může odstranit vady, které by při zanedbání mohly vést k trvalým obtížím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno