Správná zdravá životospráva

Každý člověk by se chtěl těšit dobrému zdraví a jistě se i dožít dlouhého věku. Tyto věci ale nejsou zcela samozřejmé. Pokud chceme žít zdravý a plnohodnotný život, je třeba tomu přizpůsobit i naši životosprávu. Až překvapivě málo lidí si uvědomuje, že to, jak se stravují, spí nebo se hýbají, má obrovský vliv i na jejich tělesný i duševní stav.

Zdravá strava

Základem zdraví je přijímat kvalitní živiny a vyvarovat se škodlivostí. V praxi to znamená, umět si vybírat, co jíme. Preferovat namísto polotovarů čerstvé a kvalitní suroviny. Je třeba tělu dodávat kvalitní bílkoviny, dostatek sacharidů a tuků. Bílkoviny přijímáme z masa (preferujeme netučné varianty, jako je drůbež, ryby a kvalitní hovězí), z luštěnin, sóji, ořechů a mléčných výrobků.

U sacharidů se soustředíme na potraviny obsahující komplexní sacharidy – celozrné pečivo, hnědá rýže, brambory (jsou chudé na energii, můžete jich sníst hodně). Naopak se vyvarujeme konzumace cukrovinek a slazených nápojů, které sice skvěle chutnají, ale jsou naprosto zbytečným a rychlým příjmem obrovského množství energie, které tělo při normálním chodu nestíhá zpracovat.

U tuků se se obloukem vyhneme pravidelné konzumaci smažených pokrmů a naopak bychom do svého jídelníčku měli zařadit ve zvýšené míře používání olivového oleje, třeba jako zálivku na salát a ořechy.

Dostatečný spánek

Spánková deprivace tělu ani mysli rozhodně neprospívá. Zatímco člověk spí, tělo usilovně pracuje na regeneraci a očišťování organismu. Při dlouhodobém nedostatku spánku klesají naše mentální schopnosti, byť člověk sám si příjde fit. Pokud tedy chceme být maximálně výkonní ve dne, musíme si maximálně odpočinout v noci. Nejlepší spánek je na kvalitní matraci, v dobře větrané místnosti s absencí rušivých zvuků. Spaní u puštěné televize tedy není dobrou volbou.

Pravidelný pohyb

Chceme-li být fit, musíme se pravidelně hýbat. Nemusí to být mega výkony, ale pravidelný pohyb je pro zdraví nezbytný. Svaly sílí, výdrž se zvyšuje, jsme odolnější vůči stresu a máme mnohem lepší náladu. Najděte si činnost, která vám něco dává, něčím vás naplňuje. Nemáte-li třeba rádi vodu, je hloupost chodit plavat, nebo nejste-li týmový hráč, vyberte si raději běh, než fotbal.

Alkohol a kouření

Zdravá životospráva nejde s kouřením a pravidelnou konzumací dohromady. Sklenička vína, nebo malé pivo po jídle jsou v omezené míře prospěšné, ale stane-li se z toho zvyk, nebo přejde-li jedna sklenička pravidelně do celé flašky, je to špatně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno