Domácí chleba do trouby

Pečivo tvoří u mnoha osob výraznou část jejich jídelníčku, chleba je přitom nejrozšířenějším druhem pečiva nejen u nás. Co si pro jednou upéct vlastní chleba, a to v troubě a bez potřeby domácí pekárny?

Domácí výroba pečiva patří mezi stále oblíbenější, přesto však poměrně náročné disciplíny. Především s příchodem domácích pekáren, do kterých stačí pouze potřebné jednotlivé ingredience (eventuálně již hotové směsi) vložit a zapnout e tento fenomén masově rozšířil. Vynikající domácí chleba si však můžeme bez problémů upéct i bez tohoto neskladného a poměrně nákladného přístroje. Chutný nadýchaný chléb s křupavou kůrčičkou si můžete upéct i v obyčejné troubě.

Domácí kmínový chléb

Nejjednodušším druhem chleba, který si můžete doma upéct, je klasický kmínový chléb s droždím. Pro přípravu těsta na chléb budete potřebovat kilo hladké pšeničné mouky, 3 sklenice vlažné vody, půl lžíce soli, kostku droždí, kostku cukru, 2 lžíce oleje, kmín a vejce na potření. Nejprve nechejte vznést kvásek – ve vodě rozpusťte kostku cukru a rozdrolte droždí. Jakmile kvásek nakyne, smíchejte mouku, sůl, kmín a přidejte droždí. Opatrné vše promíchejte a hotové těsto přeneste na teplé místo, kde bude necelou hodinu kynout. Vymažte si plech sádlem nebo máslem a z těsta vytvořte krásný rovnoměrný bochánek, který na vymazaný plech přeneste. Nechte chvíli odpočinout, aby mohl bochánek ještě trochu dokynout. Vložte do trouby a pečte na 230 °C asi 15 minut. Poté teplotu snižte na 200 °C a pečte dalších 25 minut. Během pečení chléb kontrolujte a pro zlatavou barvu průběžně potírejte rozkvedlaným vejcem.

Domácí chléb – mnoho možností

Receptů na přípravu domácího chleba je celá řada. Představili jsme vám ten základní, na klasický kmínový chléb s droždím. Stále oblíbenější je chléb kváskový, pro jeho pečení je však třeba mít k dispozici kvalitní kvásek. Ten můžete získat od jiných příznivců domácího pečení, kteří vám jej rádi poskytnou. Velkou výhodou domácího pečení je především variabilita. Připravit si můžete takový chléb, na jaký máte zrovna chuť. Můžete zkoušet přidávat různá semínka i oříšky, stejně tak i kombinovat různé druhy mouky.

Věříme, že si domácí pečení chleba v troubě oblíbíte a budete jej připravovat častěji. Samozřejmě je nejjednodušší již hotový chléb zakoupit v obchodě, vůni, vzhledu a křupavosti se tomu domácímu ale rozhodně nevyrovná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno