Domácí housky jako od pekaře

Housky u nás patří hned po chlebu a rohlících k nejoblíbenějšímu pečivu vůbec. Takřka denně vkládáme do nákupních košíků housky, aniž by nás napadlo, že si je můžeme upéci i doma.

Příprava domácích housek není zase až tak časově náročná, navíc provoní celý dům či byt. Co si budeme namlouvat, na každodenní pečení asi čas mít nebudeme, připravit si však jednou za čas chutné a čerstvé pečivo je však příjemným zpestřením. Navíc na pultech obchodních řetězců se obvykle setkáváme s pečivem ze zmražených polotovarů. Je také chutné, křupavé a obvykle i z hlediska složení je v pořádku, prokazatelně však rychleji tvrdne. Pokud si tak zakoupíte housky ve večerních hodinách, s čerstvým pečivem mají pramálo společného. Pojďme si ukázat, jak si v domácím prostředí připravit poctivé housky jako od pekaře.

Potřebné suroviny

Housky se připravují ze základních surovin. Je však třeba počítat s tím, že sečteme-li cenu za suroviny i se spotřebou elektrické energie, ve výsledku příliš neušetříme, spíše naopak. Cílem domácího pečení ale není ušetřit, ale pochutnat si na chutném pečivu s pocitem, že jsme si jej připravili vlastníma rukama. Pro přípravu domácích housek budeme potřebovat 0,5 kg hladké mouky, 125 ml oleje, 200 ml mléka, lžičku cukru a soli, 3 celá vejce a kostku droždí.

Příprava a hnětení těsta

Základem chutných domácích housek jako od pekaře je jemné a dobře uhnětené těsto. V první řadě nechejte vzejít kvásek – rozdrobte kostku droždí, přidejte cukr, trochu mléka a zaprašte moukou. Položte na teplé místo a nechejte pracovat. Jakmile kvásek vzejde, můžete postupně přidávat další suroviny a zpracujte těsto. Pokud by bylo příliš řídké, můžete ještě dosypat trochu mouky. Až budete mít krásné poddajné těsto, zaprašte moukou, překryjte utěrkou a na teplém místě nechejte vykynout.

Pečení

Po cca hodině kynutí těsta jej přendejte na vál a znovu propracujte. Těsto následně rozdělte na přibližně 10 až 14 kousků, podle toho, jak chcete mít jednotlivé housky velké. Z dílů vytvarujte kuličky a pokládejte na plech, vyložený pečicím papírem. Mezi jednotlivými houskami dělejte dostatečné mezery. Z estetického důvodu můžete na každé housce udělat nožem kříž. Přikryjte plech utěrkou a na teplém místě nechejte další půlhodinu kynout. Potřete housky rozšlehaným vajíčkem a podle libosti můžete z vrchu posypat – solí, sezamem, mákem, sýrem, oříšky, semínky apod. Vložte do trouby a na 180 °C pečte 20 až 25 minut.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno