Jak udělat kvásek

Zachutnalo vám kváskové pečivo a rádi byste si ho upekli i doma? Poradíme vám, jak udělat kvásek, který je nezbytným základem každého dobrého chleba tak, aby se vám pečení zaručeně povedlo.

Kvalitní kvásek se pozná především podle doby svého trvání. Tolik opěvovaní kláskoví teenageři, vzniklí během 3-4 dnů, vám totiž během přípravy těsta nemusí odvést takovou službu, jakou byste očekávali. Čas vložený do přípravy poctivého kvásku se však zaručeně vyplatí.

Jak udělat kvásek – návod krok za krokem

Není to vůbec těžké, je však třeba nastudovat si potřebné kroky opravdu pečlivě a používat kvalitní vstupní suroviny. Pro přípravu poctivého kvásku si připravte:

Jak udělat kvásek

  • sklenici s víčkem
  • 3 malé kousky jablka bez jader
  • žitnou celozrnnou mouku
  • žitnou chlebovou mouku
  • vodu

1. den

Na dno sklenice položíme jablko a přidáme jednu polévkovou lžíci celozrnné mouky a dvě polévkové lžíce žitné chlebové mouky. Zalijeme 30 ml vody. Uzavřeme víčkem, ale nedotahujeme.

Po půl dni přidáme stejné množství mouky (oba druhy) i vody a opět necháme odpočívat.

2. den

Opět přidáme mouku, ale tentokrát už jen tu celozrnnou. Dvě polévkové lžíce doplníme 30 ml vody, zopakujeme opět za 12 hodin.

3. den

Opakujeme postup z druhého dne. Tam, kde rychlo kvásky začínají, se tak ten poctivý a kvalitní teprve rozjíždí.

4. den

Obsah sklenice vylijeme na váhu. Vyjmeme kousky jablka a ze vzniklého kvásku necháme jen 60 gramů. Zbytek můžeme použít jako rychlokvásek. Vrátíme do sklenice a vmícháme postupně 30 ml vody a 30 gramů žitné chlebové mouky. Přidání vody a mouky provedeme opět za 12. hodin.

5. až 12. den

Uvedené množství vody a mouky přidáme každý den dvakrát. Kvásek potřebuje ke svému utěšenému růstu pokojovou teplotu a místo chráněné před průvanem. Víčko sklenice nikdy neutahujeme, jinak by nám mohla sklenice dokonce prasknout! Kvásek by navíc neměl dostatek čerstvého vzduchu.

Jak udělat kvásek

Co s hotovým kváskem

Teprve 12. den od založení je kvásek dostatečně silný, abychom ho mohli použít k plnohodnotnému kváskovému pečení. Dvě lžíce založeného kvásku odebereme do čisté sklenice, uložíme ho do lednice ve sklenici s dobře utěsněným víčkem. Zbytek kvásku spotřebujeme.

A jak se starat o uložený kvásek? Jednou do týdne ho rozmíchejte s šesti lžícemi žitné mouky a 60 ml vody. Nechte v teple růst 12 hodin, poté odeberte opět dvě lžíce kvásku a zbytek použijte na pečení. Budete tak mít zásobu kvalitního kvásku stále při ruce.

Mimochodem v lednici vám odebraný kvásek vydrží i víc než týden. Dokud příjemně voní a neobjevuje se na něm plíseň, je vše v pořádku. Každé aktivování kvásku za pomoci rozmíchání jeho „dobu trvanlivosti“ o výše uvedenou dobu prodlužuje. Nemusíte se tedy bát, že by se vám zkazil nebo nedával do pečení všechnu svoji sílu. Při správné péči se vám to zaručeně nestane.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno