Doudlebský salát

Doudlebský salát je jednou z mnoha variant bramborového salátu, název vychází z místa jeho vzniku – Doudleb v jižních Čechách. V této lokalitě má dlouholetou tradici a patří k ní neodmyslitelně stejně jako například doudlebský skřivan nebo doudlebské ušaté koláče. Příprava tohoto bramborového salátu je poměrně jednoduchá a zvládne ji i začátečník, důraz je kladen na kvalitu použitých surovin, nejlépe regionálních. Doudlebský salát je typický svojí lahodnou chutí, kterou mu dodávají jednotlivé suroviny a pikantní zálivka s jemnou příchutí worcestrové omáčky.

Suroviny

  • 600 g vařených brambor
  • 2 vejce natvrdo
  • 50 g sterilovaných okurek
  • 50 g vařené mrkve a celeru
  • 50 g cibule
  • Na zálivku:
  • 30 g oleje
  • 30 g hořčice
  • 3 lžíce vody
  • 15 g octa
  • 15 g soli
  • 15 g cukru
  • pepř, worcestr

Počet porcí:

Pro čtyři osoby

Brambory

Postup přípravy

  1. Do hrnce vložte omyté brambory, dbejte na to, aby byly stejně velké, aby se vařily stejnoměrně, nejlépe sedm až osm centimetrů, důležité je také věnovat pozornost varnému typu, vhodný je typ A, popřípadě B, pro přípravu salátu je důležité, aby měly lojovitou pevnou dužinu. Na přípravu použijte brambory, které nejsou naklíčené, také nesmí mít zelenou barvu. Brambory zalijte vodou tak, aby byly celé ponořené, vařte do změknutí, délka vaření závisí na odrůdě. Po uvaření nechte vychladnout.
  2. V dalším hrnci uvařte vejce (nejlépe domácí) natvrdo, po uvaření odlijte horkou vodu a zalijte studenou, aby šla vejce dobře oloupat.
  3. Mrkev a celer očistěte, omyjte, rozkrojte na menší díly a povařte na mírném ohni v osolené vodě asi 10 minut, dokud zelenina nezměkne.
  4. Uvařené brambory oloupejte, stejně jako vařená vejce. Přes kovové kolečko se síťkou tvořící kostky protlačte napřed brambory, potom vejce, další možností je nakrájet nožem na drobné kostky. Brambory vložte do mísy, osolte, opepřete dle chuti, vejce odložte, do doudlebského salátu se přidávají až na konec.
  5. Cibuli oloupejte a nakrájejte na malé kostičky. Můžete použít cibuli na kuchyňskou úpravu, popřípadě šalotku, která vyniká jemnější a lahodnější chutí, efektní je cibule červená, která svojí barvou udělá tento salát barevně efektnějším.
  6.  Vařenou zeleninu nakrájejte na kostičky, stejně jako sterilované okurky. Při výběru okurků do salátu vsaďte na osvědčené značky s pikantním nálevem.
  7. Cibuli a zeleninu vložte do mísy k bramborám, opatrně promíchejte.
  8. Připravte si zálivku, smíchejte dohromady vodu, ocet, cukr, hořčici, pepř a pár kapek worčestrové omáčky, pro lepší konzistenci můžete vyšlehat metličkou. Na přípravu zálivky můžete použít hořčici plnotučnou, pokud máte rádi pikantnější chutě, použijte dijonskou hořčici.
  9. K připraveným surovinám vložte do mísy na kostičky nakrájená vejce, přidejte zálivku a opatrně promíchejte. Dobrý tip: pro pikantnější chuť je možno přidat pár polévkových lžic okurkového láku.
  10. Nechte přes noc odležet v lednici, aby se chutě jednotlivých surovin dokonale propojily, získá tak svoji typickou lahodnou chuť. Při servítovaní na talíři múžete ozdobit sekanou petrželkou nebo pažitkou, popřípadě snítkou rozmarýnu.

Co k němu

Chuť doudlebského salátu skvěle vyniká například se smaženým vepřovým nebo kuřecím řízkem, na jídelních lístcích také bývá často nabízen s karbanátky nebo sekanou. Vzhledem k místě jeho vzniku, které je krajem mnoha rybníků, je neodmyslitelou přílohou ke smaženému kaprovi i jiným rybám. Vegetariáni jej ocení jako přílohu například ke kapustovým nebo květákovým karbanátkům.

Vepřový řízek

Kam si zajít na Doudlebský salát

Pokud máte chuť na doudlebský bramborový salát, můžete si na něj zajít do  restaurací v Českých Budějovicích a okolí, kde v nabídce na jídelních lístcích nemůže chybět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno