Jak dlouho vařit pohanku?

Ačkoli dříve byla hojně používaná, dnes se na ni téměř zapomnělo. Je to velká škoda, protože pohanka poskytuje celou spoustu živin, které naše tělo potřebuje. Je bezlepková, takže je vhodná i pro osoby s celiakií či jinou intolerancí na lepek. Často se v kuchyni používá místo jiných obilnin. Pokud byste si ji chtěli koupit, stačí zajít do jakéhokoli většího supermarketu a prozkoumat zde oddělení s luštěninami.

Pohanka v různých podobách

Pohanku můžete koupit v podobě „zrníček“, což je asi nejlevnější varianta. Vaření takové pohanky je většinou časově nejnáročnější. Koupit si můžete i lámanku, což jsou drcená zrníčka pohanky. Jejich tepelná úprava je kratší. Zakoupit můžete pohanku najemno mletou, čili ve formě mouky. Z té si pak sami můžete připravit různé bezlepkové produkty, jako jsou domácí těstoviny, palačinky či kaše. K sehnání jsou již hotové pohankové těstoviny či nudle.

Pohanka

Pohanka nemusí chutnat každému

Pohanka má oříškovou chuť, která je ale na konci trochu hořká. To nemusí vyhovovat každému, dá se to ale vyřešit ochucením celého pokrmu. Chuť pohanky je poměrně silná, takže můžete najít spoustu receptů, ve kterých se pohanka mísí s klasickou pšeničnou moukou. Pokrm tak získá také lepší texturu. Pohanku nemusíte jen vařit, ale také třeba smažit, čímž získáte křupavý element do svých pokrmů, jako jsou například saláty či rizota. Hodí se též jako ozdoba krémových polévek.

Pohance se nevyhýbejte

Pokud vám pohanka nezachutná „na první dobrou“, dejte jí ještě šanci. Pravdou totiž je, že pohanka je zdravá. Poslouží jako rostlinný zdroj bílkovin a obsahuje též velké množství hořčíku. Mimo to je prospěšná pro zdraví srdce a vzhledem ke svým antioxidačním vlastnostem působí jako prevence mnohých chronických onemocnění. Spolu s pohankou do svého těla dostanete též spoustu rozpustnéé vlákniny a rezistentního škrobu, což je zdravé zejména pro vaše střeva.

Vaření pohanky

Pohanková mouka se používá namísto klasické pšeničné, vždy dodržujeme postup toho kterého receptu. Například palačinky smažíme dozlatova apod. Pohanková zrníčka vaříme doměkka nebo je můžeme i péct – to jsou pak krásně křupavá. Když se pohanka namočí a rozmixuje před uvařením, rozpadne se na kaši. Zde je vaření zrníčkové pohanky krok za krokem:

  1. Pohanku dejte do sítka a propláchněte ji pod tekoucí vodu. Odtékající voda musí být čistá.
  2. Tento krok lze vynechat, pokud si ale dáte tu práci, získáte praženou chuť, která je delikátní. Pohanková zrna stačí dvě až tři minuty opékat na suché pánvi. Ucítíte oříškové aroma.
  3. Přilijte vodu a přiveďte k varu. Stáhněte teplotu a vařte 5 až 10 minut doměkka.
  4. Sceďte. Pohanka je připravená ke konzumaci.

Pohanka rostlina

Pohanka vařená s máslem a solí

Tento recept patří k propracovanějším a nabízí o něco lepší chuť. I nyní propláchněte pohanková zrníčka a po osušení je opečte nasucho v pánvi. Jen chvíli, než pustí oříškové aroma. Na jeden šálek pohanky budete potřebovat jeden a půl šálku vody, půl lžičky soli a dvě lžíce másla. Vodu přiveďte k varu a nechte v ní rozpustit máslo a sůl. Poté přidejte i pohanku a stáhněte var na minimum. Vaříme asi 13 minut doměkka. Voda by se měla odpařit. Odstavte a přikryjte poklicí. Takto nechte odpočívat si 10 minut a teprve poté můžete podávat. Pokud chcete, můžete přidat ještě trochu másla.

Ohřívání pohanky v mikrovlnné troubě

Pokud nestihnete sníst všechnu pohanku, kterou jste si navařili, neuchovávejte ji při pokojové teplotě. Je dobré dát ji do lednice. Později ji můžete znovu ohřát. Nejrychleji to půjde v mikrovlnné troubě. Jednoduše dejte pohanku do misky, která je vhodná do mikrovlnné trouby a zakryjte ji nahoře potravinářskou fólií (pokud chcete riskovat, že pohanka při ohřevu opustí misku, přikrývat nemusíte). Nastavte troubu na 30 sekund. Poté promíchejte a zkontrolujte teplotu. Jestliže je to málo, přidejte dalších 30 sekund.

Šetrnější ohřev pohanky

Máte-li dostatek času na ohřev pohanky, můžete zvolit i šetrnější metodu. To znamená, že kousek másla rozehřejete na nepřilnavé pánvi a pohanku sem přidáte. Lze to udělat nasucho, bez másla. Přikryjte poklicí a několik minut ohřívejte. Čas od času můžete promíchat. Pohanka vás zasytí na dlouhou dobu a poslouží též jako zdroj železa ve stravě. Není náročná na přípravu, takže byste ji rozhodně měli začít používat, pokud to ještě neděláte.

Pohanka

Pohanková kaše s mákem a borůvkami

Připravte si dvě porce chutné kaše, například na snídani. Budete potřebovat:

  • 50 g pohanky,
  • 250 ml mléka,
  • 2 lžičky máku,
  • 125 g borůvek,
  • 1 malý pomeranč nebo polovina velkého,
  • 1 lžička skořice.

Pohanku propláchněte v sítu pod tekoucí vodou a dejte do hrnce. Zalijte mlékem svého výběru – kromě kravského můžete použít i rostlinné varianty, jako je sójové nebo mandlové mléko. Nechte odstát přes noc. Namočená pohanka bude měkčí a druhý den ji snadno rozmixujete do polohladké textury. Přidejte mák a povařte asi 10 minut za stálého míchání. Mezitím vymačkejte pomerančovou šťávu, přidejte borůvky, trochu pomerančové kůry a skořici. Přiveďte k varu a povařte asi 5 minut. odstavte. Kaši rozdělte do dvou misek a nahoru dejte připravený borůvkový kompot.

Pohanka s lilkem

Chcete-li inspiraci pro vegetariánské pokrmy, připravte si tyto ingredience:

  • 350 g lilku,
  • 8 ks jarních cibulek, zelené části odřezány a dány stranou,
  • 250 g pohanky,
  • 2 lžíce oleje,
  • 400 g konzervy zelené čočky,
  • 30 g rozinek,
  • 8 půlek vlašských ořechů, nasekaných nahrubo,
  • šťáva z 1 citronu,
  • ½ lžičky chilli vloček,
  • malý svazek kopru, nasekaných najemno,
  • 30 g měkkého kozího sýra, rozdrobeného.

Pohanku propláchněte a uvařte do měkka. Na grilu opečte lilek nakrájený na plátky (předem osolený a ubrouskem otřená šťáva z něj) z obou stran. Jarní cibulku nechte celou (kromě zelených částí) a ze všech stran ji ogrilujte do měkka. Uvařenou pohanku smíchejte s olejem, citronovou šťávou, koprem, chilli, rozinkami, čočkou, ořechy. Dejte na talíř a ozdobte grilovanými lilky a jarními cibulkami. Ozdobte sýrem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno