Duatlon

Duatlon vznikl jako samostatné odvětví rovněž s cílem prodloužit triatlonovou sezonu v místech, kde jsou 4 roční období velmi snadno rozeznatelná… Největší boom zažil v devadesátých letech minulého století, kdy se u nás konal velmi dobře dotovaný seriál ČP i závod s mezinárodním statutem Powerman (Lázně Bělohrad).

Světová série Powerman v čele s MS v Zofingenu se pak snažila poměrně úspěšně konkurovat havajské sérii Ironman. Zatímco samostatný duatlonový ČP u nás letos vypsán nebyl, série Powerman stále žije (nejbližší závod se koná v Rakousku) a i mezinárodní federace ITU pravidelně vypisuje jak ME, tak MS.

Objemy jsou velmi různorodé a začínají u sprinterských tratí 3-20-3, přes krátké 10-40-5, až po ty dlouhé (u nás např. kopcovitý Krušnoman 5-75-15 nebo MS Powerman v Zofingenu 10-150-30).

Trénink a závod

Přesto, že i duatlon vznikl jako doplněk a prodloužení triatlonové sezony, jde o mimořádně těžkou kombinaci! Zatímco posloupnost plavání-kolo-běh u triatlonu tělo postupně připravuje na náročnější způsoby pohybu a nejtvrdší běh přichází až na závěr, duatlon začínáte hned během (zpravidla krátkým a velmi rychlým) a na kolo tak sedáte už po slušné dávce otřesů. Zatímco u triatlonu jde u běhu spíše o vytrvalostní a silovou složku běhu (vybíháme unaveni po cyklistice), zde totéž platí jen pro druhý běh. Ten první bude také o rychlostních schopnostech a musíme tomu tedy přizpůsobit i trénink. Zařadíme více kratších intervalů a sprintovaných rovinek.
Start závodu

Zatímco před triatlonem stačilo obvykle důkladné rozplavání, před závodem v duatlonu je nezbytné důkladné rozběhání (stejně jako před každým čistě běžeckým závodem). V samotném závodě se pak sice snažíme udržet kontakt se svými soupeři, ale neustále si držíme rezervu pro dvě následující těžká pokračování.

Petr Vabroušek při běhu

Zejména první přechod – z běhu na kolo – je velmi těžký i pro zkušené triatlety a je potřeba se mu v přípravě také intenzivně věnovat. Jako ideální se jeví opakované přechody mezi kolem a během, kdy si buď uděláme vlastní stacionární depo nebo absolvujeme trénink s partnerem, kdy se střídáme v běhu a jízdě na kole. Ideální motivy podle délky trati závodu budou např. 4x (5km kolo střední intenzitou + 1km běhu rychle), 3x (20km kolo obecná vytrvalost + 4km běhu střední intenzitou) nebo 5x (1km běhu středně + 4km kolo rychle)…

Vybavení

Speciální vybavení se od triatlonu prakticky lišit nebude. Jen u kratších objemů se může vyplatit použít na kolo klasické pedály s klipsnami nebo speciální duatlonové adaptéry (plastová platforma prodloužená na celé chodidlo, která upíná patu i špičku a do nášlapného pedálu se upíná pomocí klasického „kufru“). Ušetříme tak čas v depu, protože celý duatlon absolvujeme v jedněch maratonkách bez přezouvání. U delších distancí se z důvodu lepšího přenosu síly (a bezpečnosti) při jízdě na kole vyplatí dvojí přezouvání a použití klasických cyklotreter.

Cyklistika

Na každý běh si pak nachystáme samostatné maratonky – zabráníme problémům v druhém depu při špatném odložení prvního páru, ten druhý máme idálně nachystaný v depu už před startem závodu.

Termínovka

V letošním roce se v rámci ČP samostatný pohár neuskutečnil. Dlouhý Krušnoman a Klasik duatlon v Příbrami spadali pod ČP v dlouhém triatlonu, samostatně bylo vypsáno MČR v duatlonu v Žamberku, které se uskuteční 21.9.
Existuje pak celá řada lokálních duatlonů, konaných obvykle v jarním nebo podzimním termínu.
Termíny většiny duatlonů najdete v termínovce na www.czechtriseries.cz.
Duatlonovou sezonu 2013 bude 28.9. uzavírat lahůdka s převýšením 3490m na tratích 3,5-44-13 konaná v Koutech nad Desnou – www.koutyman.cz.
Závody série Powerman včetně zářijového finále v Zofingenu najdete na www.powerman.ch.

Petr Vabroušek

V případě jakýchkoli datazů jsem v rámci možností k dispozici na svém Facebooku, stránkách nebo e-mailu petr@vabrousek.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno