Hlen ve stolici

V rakovině tlustého střeva patří našemu národu čelní pozice ve statistikách. Také proto bychom měli věnovat pozornost hlenu ve stolici.

Pokud objevíte ve stolici malé množství hlenu, nemusíte se hned vyděsit. Střevní trakt totiž hlen vytváří přirozeně, ovšem ve stolici ho nesmí být příliš mnoho a nesmí se objevovat často.

Jinými slovy, pokud máte ve stolici opakovaně hlen nebo nárazově větší množství, měli byste vyhledat lékaře a absolvovat odborné vyšetření. To platí i v případě, že se objeví malé množství hlenu, ale je doprovázeno bolestmi nebo křečemi břicha, případně krví ve stolici.

Vyšetření a diagnostika

Pokud se rozhodnete navštívit lékaře, jako první vás čeká vyšetření konečníku prstem, takzvané per rectum. Lékař si nasadí rukavici a prstem vám pohmatem vyšetří konečník. Není to nikterak příjemné vyšetření zejména po psychické stránce, ale nemělo by být bolestivé. Bolest je příznakem nějakého onemocnění, nejčastěji hemeroidů. Dále můžete být odesláni na vyšetření tlustého střeva, které se nazývá kolonoskopie, v případě konečníku prostřednictvím rektoskopie. V některých případech můžete absolvovat i gastroskopické vyšetření, rentgen a CT vyšetření.

Možné příčiny hlenu ve stolici

Hemeroidy

Jedno z nejčastějších onemocnění souvisejících s hlenem ve stolici. Vnitřní hemeroidy můžou být nateklé a krvácet, což se projevuje malým množstvím jasně červené krve na toaletním papíru, případně i ve stolici.

Rakovina tlustého střeva nebo konečníku

Závažné onemocnění, které může způsobovat zvýšenou tvorbu hlenu, krev ve stolici a střídání průjmu se zácpou. Zrovna tak hubnutí a větší únava patří mezi varující signály.

Crohnova choroba

Jedná se o zánětlivé onemocnění střevního traktu, které produkuje hlen a krev ve stolici, časté průjmy a hubnutí. Často bývá doprovázeno bolestmi břicha. Důležitá je správná dietní životospráva.

Cystická fibróza

Genetická choroba, která mimo jiné zasahuje i trávící trakt, včetně střev. Ty pak produkují více hlenu, který se objevuje ve stolici. Jedná se o neléčitelné onemocnění.

Dráždivý tračník

Choroba je zahrnuta mezi funkční onemocnění, které může hodně ovlivňovat psychika postiženého. Projevuje se častým nutkáním na stolici, průjmy, křečemi v břiše a plynatostí. Součástí je výskyt hlenu ve stolici.

Anální fisura

Česky se nazývá jako řitní trhlina, která se objevuje ve sliznici okolo řitního otvoru. Nejčastěji vzniká jako důsledek silného tlaku v okolí konečníku, což bývá obvykle zácpa, příliš tuhá stolice, ale někdy též anální sex. Důležité je udržování správné konzistence stolice a konzumace dostatku vlákniny.

Častý nebo významnější výskyt hlenu ve stolici je varováním organismu před zdravotním problémem. Je proto nutné vždy vyhledat lékaře. Podcenění tohoto příznaku může znamenat rozvoj některého z výše vedených nebo i jiných onemocnění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno