Punkce dutin

Někdy je až s podivem, co vše může člověku způsobit obyčejná rýma. Byť víme, že pověstná rýmička je pro muže tou nejhorší chorobou. Punkce dutin patří k těm méně příjemným zákrokům, se kterými se můžeme u lékaře setkat. Někteří lidé znají tuto léčebnou metodu již od dětství a byla důvodem jejich strachu z bílých plášťů. V dnešním článku se podíváme na to, co předchází nutnosti provedení takového zákroku a zda je možnost se mu vyhnout.

Zánět dutin

Zánět dutin nebo chcete-li sinusitida je infekce virového původu. Jedná se tedy o onemocnění, které můžeme chytit od druhé člověka. Na rozdíl od většiny ostatních virových onemocnění, s rýmou chodí skoro každý do práce či do školy. Proto je zde riziko přenosu o něco vyšší. Obyčejná rýma může být nepříjemná, ale ne vždy se přehoupne do stádia, kdy přijdou na řadu punkce.

Jak už jsme psali, infekce horních cest dýchacích je vlastně zánět. Každý zánět se projevuje otokem a zduřením sliznice. To ale může speciálně v tomto případě představovat problém. Dutiny jsou celkem úzké, a pokud otečou, stanou se neprůchodné. Sekret (rýma) se v nich začne zasekávat a vytvoří ideální prostředí pro vznik bakteriální infekce. K tomuto jsou náchylné především osoby, které mají vrozené zúžené horní dýchací dutiny. Takoví lidé navštěvují ORL většinou již od dětství.

No a pak už to možná sami znáte. Bolesti hlavy, horečka, zalehlé uši, únava, to vše jsou příznaky zánětu Nemocná dívka leží v posteli. dutin. Punkce se pak provádí v situacích, kdy na zaseklou rýmu nepomáhá žádná léčba. Lékaři vám tedy nejprve předepíšou různé kapky, tabletky a antibiotika. Často se to také snaží zachránit odsáváním rýmy, inhalací a nahříváním dutin, ale když ani to nepomůže, punkce je jasná a bohužel jediná volba.

Punkce, skutečně má tolik bolet?

Mnoho lidí tvrdí, že má s punkcí horních dýchacích dutin velmi, ale opravdu velmi nepříjemné zkušenosti. Celá procedura je o to horší, protože se provádí v hlavě. Proto, pokud vás s jistotou takový zákrok čeká, vyptejte se na šikovného lékaře. Punkce by totiž měla být takřka bezbolestná, ale velmi záleží na tom, jak je ten či onen lékař zručný. Jestli jste již zažili bolestivou punkci u svého lékaře, najděte si nového, možná budete mít větší štěstí.

Možnosti prevence

Mezi klasickou prevenci tohoto onemocnění patří samozřejmě posílení imunitního systému. To znamená zdravá strava, dostatek pohybu a vitaminu C. Vyhnout se bohužel nedá všemu a tak nás každého občas nějaká ta nemoc ochromí a zánět dutin patří mezi ty nejčastější. Pak je důležité se držet v teple, pít dostatek teplých nápojů a pořídit si kapky do nosu. Doporučuje se inhalace horké páry. K tomuto účelu se prodávají domácí inhalační přístroje. Podobnou službu vám ale udělá i hrnec s horkou vodou a ručník, který si přehodíte přes hlavu, aby pára neunikala. Hlavní je vytrvat a léčbu nezanedbat.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno