Zvýšená hladina cholesterolu v krvi

Docela velkým strašákem v dnešní době jsou nemoci srdce a cév. Co tyto nemoci způsobuje? Jaké jsou rizika? A jak tomu můžeme předejít? Více se dozvíte v článku.

Co je to Cholesterol?

patří mezi látky tukové povahy, které jsou součástí každé buňky v našem těle. Náš organismus ho potřebuje, protože je důležitou stavební jednotkou jak nervů, buněk v mozku, ale i některých hormonů. Většinou si cholesterol vyrábí organismus sám, zbytek doplňujeme stravou.

Nesmí ho být málo ani moc:

– pod 5,00 milimolů na litr je málo
          – 5,00 milimolů/l je ideální hladina
          – od 5,01 do 6,5 milimolů na litr je zvýšená hladina
          – nad 6,5 milimolů/l je riziková

Rizika…

U vysokého cholesterolu hrozí riziko srdečně-cévních onemocnění. Je důležité znát celkový cholesterol, rozděluje se na hodný HDL a zlý LDL. Zvýšená hladina toho zlého způsobuje usazování v cévních stěnách a zhoršuje se tak průtok krve. Hodný cholesterol nás chrání a přebytek cholesterolu odvádí zpět do jater, kde se metabolizuje. Onemocnění díky zvýšené hladině cholesterolu v krvi se jmenuje hyperlipidemie (HLP), další je hypercholesterolemie, která charakterizuje částečná nebo úplná absence receptorů pro LDL částice. Primární geneticky daná a sekundární, kterou lze odstranit změnou životosprávy.

Jak postupovat u zvýšené hladiny?

– upravit životosprávu
– dodržovat zásady zdravého životního stylu
– denně přijímat maximálně 300 mg               cholesterolu
– pokud máte zvýšenou hladinu tak maximálně 200 mg denně

– kvalitní tuky co ovlivňují dobrou hladinu jsou kvalitní rostlinné tuky, oleje s omega 6 a 3, které působí dobře na náš organismus,

-živočišné tuky je třeba omezit, obsahují více nasycených mastných kyselin

– také je důležitý příjem ovoce, zeleniny, potravin s bohatým podílem vláknin, omezit solení, jíst ryby, z masa drůbež a hlavně dodržovat pitný režim

– nepřejídat se, cvičit, nekouřit, omezit příjem alkoholu, nestresovat se

– doporučuje se více přijímat omega 3, které působí dobře na srdce, (rybí tuk, sójový, řepkový olej, vlašské ořechy)

Kdy je třeba věnovat cholesterolu pozornost?

  • pokud bude hladina LDL trvale zvýšená
  • pokud trvají problémy se žlučníkem a játry
  • u vrozených poruch metabolismu

V dnešní době jsou lidé zvyklí jíst večer, jak přijdou z práce, otevřou ledničku a nacpou do sebe, co je napadne. Nesnídají, během dne, neřeší teplé jídlo, a pokud ano, jdou na hamburger nebo párek v rohlíku. Většina z nás sedí u počítače celými dny, bez pohybu. Do toho neustálý pracovní, domácí nebo školní stres, deprese, špatná nálada, vysoký příjem cukru, soli, málo tekutin.

Pohyb a dobrá strava, to vše prospívá zdraví

Je třeba se zamyslet, jak žijeme, co jíme a zda máme ten správný pohyb. Výlet do přírody nebo jízda na kole, plavání a procházka na čerstvém vzduchu, nikomu neuškodí. Udělejme něco pro svoje zdraví, je důležité snížit rizikové faktory. A také musíme jít příkladem dětem, ať získají dobré návyky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno