Hučení v hlavě

Cokoliv se nám děje v hlavně nebo na hlavě nás ovlivňuje více, než zranění a nemoci v jiných částech těla. Hlavou se totiž soustředíme, jsou na ní umístěny hned čtyři smyslové orgány a jejich poškození nebo nemoc nás velmi ochromí. Dnes si budeme povídat právě o jednou z nich – sluchu. Nemáme teď na mysli jeho ztrátu, ale spíše narušení/poškození.

Hučení nebo pískání v uších a tím pádem i v hlavě, může být pro postiženou osobu neuvěřitelně nepříjemné. Od takového hluku vás totiž neuchrání ani ty nejlepší špunty do uší. A právě o tomto problému bude následující článek.

Nejčastější příčinyČernobílá fotografie vystresovaného muže

Hučení a pískání v uších se odborně nazývá tinnitus. Může mít různou intenzitu i intervaly. Příčin je taktéž hned několik. Některé souvisejí přímo s ušima, jiné vůbec. Sám sobě může být v tomto ohledu člověk jen těžko lékařem. Nebojte se tedy navštívit buďto obvodního lékaře nebo oddělení nosní krční.

Co vše může způsobovat hučení a pískání v uších?

·         Život v hlučném prostředí nebo například práce na stavbě, v nočním tanečním klubu atd. Pro tyto účely se doporučuje používat ochranné pomůcky, jako jsou špunty do uší a speciální protihluková sluchátka.

·         Problémy s krční páteří. Ta je velmi křehká a může se snadno poškodit (například menší autonehoda, rychlé zabrzdění…). V takové situaci návštěvu lékaře skutečně neodkládejte. Hučení by se mohlo stát brzy chronickým a tím pádem i velice těžko léčitelným.

·         Reakce těla na přemíru nikotinu – řešením je pak omezit nebo ukončit kouření.

·         Vedlejší účinky některých léků.

·         Vysoký krevní tlak a ateroskleróza.

·         Cukrovka – jeden z jejich mnoha příznaků.

·         Příčina přímo v uchu –zánět, zalehlé ucho atd.

Léčba

Léčba vždy záleží na daném typu onemocnění. Například při potížích s krční páteří mohou být nasazeny uvolňující léky na svalstvo, krční límec a předepsány rehabilitace. Jedná se většinou o běh na dlouhou trať, při včasném podchycení však lze vyléčit úplně.

Jestliže je problém v ušním aparátu, může léčba zahrnovat antibiotika, píchání ucha nebo jen obyčejné kapky. Nic nezkazíte, pokud si v lékárně zakoupíte tzv. ušní svíce. Tato alternativní léčba hučení v uších je levná, neškodná a často pacienta zbaví hučení i pískání v hlavě.

Nejhorší možný scénář je pochopitelně chronický tinnitus. S takovým omezením se žije jen těžko. Nemocný nezřídka kdy trpí na poruchy spánku, pozornosti a jen těžko se na cokoliv soustředí. Pískání a hučení ho ruší při každém kroku – při sledování filmu, večer v posteli, celý den v práci … I chronické pískání v uších je léčitelné, ne vždy, ale určité procento naděje přeci jenom existuje. Pro lepší zvládání takovéto zdravotní situace se doporučuje návštěva psychologa. Ten vám poradí, jak nekončící hluk lépe zvládat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno