Jahody

Jahody patří mezi ovoce, které nemusíme zdlouhavě představovat. Pro mnohé nás jsou právě jahody symbolem začínajícího léta. Jahodník stáleplodící (Fragaria ananassa) je rostlina, na níž tyto sladké plody rostou. Má svůj původ z Evropy z 18. století, kdy byla vyšlechtěna jako kříženec divokých jahod ze Severní Ameriky a Chile. Jahody jsou jediným ovocem, která má svá semena na vnější straně. Průměrně velká jahoda obsahuje asi 200 semínek. Není divu, že se semínka tak často dostávají do zubů.

Jasně červené, šťavnaté a sladké plody

Jahody jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C a manganu a obsahují také slušné množství folátu (vitamín B9) a draslíku. Jahody jsou velmi bohaté na antioxidanty a rostlinné sloučeniny, které mohou být přínosné pro zdraví srdce a kontrolu hladiny cukru v krvi. Jahody se skládají hlavně z vody (91 %) a sacharidů (7,7 %). Obsahují pouze malé množství tuku (0,3 %) a bílkovin (0,7 %).

Jahody v míse

Jahody a glykemický index

Spoustu lidí, kteří se snaží hubnout, od jahod odrazuje obsah sacharidů. Díky nim jsou jahody sladké. Avšak, jak už jsme uvedli výše, čerstvé jahody obsahují hlavně vodu, takže jejich celkový obsah sacharidů je velmi nízký – méně než 8 gramů sacharidů na 100 gramů jahod. Většina těchto sacharidů jsou jednoduché cukry (glukóza, fruktóza a sacharóza). Jahody mají skóre glykemického indexu (GI) 40, což je relativně nízké skóre (čím nižší, tím lepší). To znamená, že jahody by neměly vést k velkým nárůstům hladiny cukru v krvi a jsou považovány za bezpečné pro lidi s diabetem.

Sacharidů v jahodách se nebojte

Vláknina tvoří asi 26 % obsahu sacharidů v jahodách. Ve 100 gramech jahod jsou obsaženy 2 gramy vlákniny – rozpustné i nerozpustné. Vláknina je důležitá jako krmivo pro přátelské bakterie ve střevech a pro zlepšení trávicího zdraví. Taktéž je velice užitečná při hubnutí a může vám pomoci předcházet mnoha nemocem.

Krájené jahody

Jahody jsou afrodiziakum

Francouzi věří, že jahody mají afrodiziakální účinky. Proto se tradičně podávají novomanželům při tradiční svatební snídani ve formě krémové sladké polévky. Navíc – jahody obsahují vysoké hladiny dusičnanů. Ukázalo se, že to zvyšuje průtok krve a kyslíku do svalů. Výzkum naznačuje, že lidé, kteří zkonzumují jahody před cvičením (či jiným fyzickým pohybem), mají větší vytrvalost a spalují více kalorií.

Jahody v kuchyni

Obvykle se konzumují syrové a čerstvé, avšak tyto bobule lze také použít v různých džemech, želé a zákuscích. Jahody ale můžete použít i k masu a do jiných obvykle „slaných“ pokrmů. Velkými milovníky jahod jsou Belgičané: v Belgii můžete najít muzeum nazvané Le Musée de la Fraise (muzeum jahod), kde můžete vidět (a také zakoupit) velkou spoustu jahodových výrobků: od džemů až po jahodové pivo. Přezrálé jahody můžete použít zejména na přípravu džemů.

Jahodový dezert

Jahodová polévka

Jeden šálek jahod očistíme a smícháme je se stejným množstvím řeckého bílého jogurtu (suroviny dejte rovnou do mixéru). Přidejte pár lístků máty (lze nahradit kouskem kiwi), lžíci medu a dvě lžíce pomerančové šťávy a rozmixujte dohladka. Podávejte vychlazené a ozdobené celou jahodou (nakrájenou na polovinu nebo na plátky).

Jahodový džem slazený stévií

Pokud držíte dietu nebo máte cukrovku, můžete si namísto klasického jahodového džemu, který doslazujeme klasickým cukrem, vyrobit tento džem: slazený stévií. Jeho kalorická hodnota bude mnohem nižší. Budete k tomu potřebovat 500 g jahod, 1 lžičku stévie, 1 lžičku agaru a sůl. Jahody očistěte a nakrájejte na poloviny a zahřívejte na střední teplotě po dobu 20 až 30 minut. Nemusíte přilévat vodu, ledaže byste se báli, že se jahody připalují (stačí ale opravdu malinko). Poté přidejte stévii, agar i špetku soli. Ještě horký džem lijte do připravených a vydesinfikovaných sklenic. Dejte pozor, abyste džem nekápli na hrdlo skleničky – jahody se pak totiž hůře zavařují. Sklenice uzavřete víčkem, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Pokud víte, že je stihnete v průběhu dvou až tří týdnů spotřebovat, vaše práce tímto končí. Pokud ale chcete delší životnost svého džemu, pak je ještě zavařujte 25 minut na 85 °C.

Jahodové mléko

Špenátový salát s avokádem a jahodami

Nejprve si připravte dresink smícháním a vyšleháním těchto surovin: 3 lžíce balsamicového octa, ¼ šálku olivového oleje, 1 utřený stroužek česneku, ½ lžičky dijonské hořčice, ½ lžíce jahodového džemu, sůl a pepř podle chuti. Dejte stranou a pusťte se do přípravy salátu. Asi tři lžíce plátků mandlí opražte nasucho v pánvi dozlatova a dejte prozatím stranou. 150 g čerstvých špenátových listů promíchejte se stejným množstvím přepůlených jahod a jedním avokádem, nakrájeným na plátky. Přidejte polovinu malé červené cibule nakrájené na tenké plátky a asi tři lžíce nadrobené fety. Nakonec ještě vmíchejte 4 lžíce nesolených pistácií, které jste rozmixovali nahrubo. Podávejte zakápnuté dresinkem a posypané opraženými mandlemi.

Bazalkovo jahodová salsa ke grilovanému masu

Tuto salsu si můžete připravit ke každému grilovanému masu – včetně ryb. Postačí, když smícháte následující suroviny: dva hrnky jahod nakrájených na malé kostičky, ¼ hrnku červené cibule nakrájeno na jemno, ½ hrnku čerstvým bazalkových listů nakrájených na drobno, ¼ hrnku mátových lístků nakrájených na drobno, 1 lžíci červeného vinného octa a 1 lžíci olivového oleje. Podle chuti osolte a podávejte vychlazené.

Jahoda

Jak skladovat jahody?

Pokud chcete jahody skladovat, nechte je v sáčku nebo uzavřené misce s lednici tak, jak jste je sklidili. To znamená i se stopkami a neomyté. V okamžiku, že se rozhodnete jahody konzumovat, je jen chvíli předtím zbavte stopek a opláchněte je ve vodě. Kontakt s vodou urychluje zrání jahod, proto jej odkládáme až před samotnou konzumací.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno