Jak dlouho vařit hlívu ústřičnou

Jde o velmi zdravou, dobře stravitelnou a především chutnou houbu. Pokud však nevíte, jak dlouho vařit hlívu ústřičnou, můžete na talíři najít nakonec jen nevábnou kaši nejasného tvaru. Pojďme se podívat, jak to bude hlívě v naší kuchyni slušet ze všeho nejlépe!

Hlíva ústřičná obsahuje množství cenný látek. V první řadě rozhodně stojí vitamíny A, B, C, D, E, a samozřejmě také minerální látky, zejména jód, železo, vápník a draslík. Její plodnice jsou rovněž bohatým zdrojem snadno stravitelných proteinů, sacharidů a cenných aminokyselin. Hlíva ústřičná má také baktericidní a antivirové vlastnosti. Její konzumace se proto doporučuje při mnoha typech onemocnění. Jmenovat bychom měli především:

  • aterosklerózu,
  • hypertenzi,
  • diabetes,
  • rekonvalescenci po chemoterapii.

Podle některých studií také hlíva čistí tělo od radioaktivních látek, solí a těžkých kovů. Extrakty této houby se v alternativní medicíně používají při prevenci zhoubných nádorů.

Měli byste vědět: Plodnice hlívy neshromažďují toxiny jako jiné houby. Jejich konzumace je tedy bezpečná i pro malé děti.

Jak vařit hlívu ústřičnou

Existuje velké množství doporučení pro úpravu hlívy ústřičné. Někdo tvrdí, že jí stačí vařit pouze malou chvilku a nechat dojít, jiní ji nechávají na zapnutém sporáku podstatně delší dobu. Oba způsoby jsou možné, musíte si jen dobře hlídat čas.

Před přípravou čerstvé houby vyčistěte hrubým kartáčem, umyjte a osušte. Jestliže jsou příliš znečištěné hlínou, nechte je odpočívat půl hodiny ve vlažné vodě. Špína poté půjde dolů snadněji. Loupat je není třeba.

Hlíva na klasický způsob

Připravujete polévku, základ do omáčky nebo potřebujete upravit hlívu jako součást pomazánky nebo salátu? Pak ji pokrájejte na menší kousky (ne širší než 1 cm) a vhoďte do vroucí vody, kterou jste předtím osolili a vhodili do ní nejrůznější koření a bylinky (například pepř, zázvor, nové koření, muškátový oříšek, majoránku nebo bobkový list). Nechte ji 15-20 na středním plameni vařit a poté sceďte. Vývar samozřejmě nevylívejte a použijte dál.

Náš tip: pro ještě lepší chuť během vaření odebírejte pěnu, která se tvoří. Vývar bude lepší.

Hlíva vařená s menší přestávkou

Způsob tohoto vaření začíná stejně jako ten předchozí, ovšem s tím rozdílem, že hlívu nevaříme 15-20 minut, ale jen 8-10. Poté ji necháme pod pokličkou další půl hodiny odpočívat. Získáme plodnice s lepší texturou i tvarem, vhodné tam, kde by jejich rozpadání a mazlavost nebyly žádoucí – například v salátu.

Náš tip: Čerstvou hlívu ústřičnou uchovávejte v chladničce při teplotě 0 ° C – 2 ° C, a to po dobu nejvýše 3-5 dnů. Poté rychle ztrácí své jedinečné vlastnosti, může být postižena plísní apod. Nejde-li to jinak, uvařte ji a zamrazte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno