Jak léčit hemoroidy

Hemoroidy jsou velice nepříjemné a bolestivé. Naštěstí existuje čím dál více možností léčby, přičemž platí, že čím dříve člověk přijde, tím snazší a kratší bude léčba. Proto je dobré vydat se s nimi k lékaři co nejdříve.

Zatímco kdysi trápily hemoroidy především nejstarší generaci a nebyly příliš obvyklé, v posledních desetiletích jsou běžné už ve 30 letech a po čtyřicítce jsou dokonce velmi časté. Příčina? Zejména změna životního stylu a příklon k sedavému způsobu života. Z toho jasně plyne, že jednou z možností léčby a prevence je dostatek pohybu

Hemoroidy jsou vlastně křečové žíly

Bohužel to zabírá jen v samém počátku potíží s hemoroidy, později – v době kdy už jsou hemoroidy bolestivé a dávají o sobě vědět místním krvácením – musí přijít na řadu větší či menší chirurgické zákroky.

Kde se vůbec hemoroidy berou? Jde o důsledek oslabení stěn žil v oblasti konečníku, jsou to vlastně křečové žíly. Mohou vznikat jak z vnějšku konečníku, tak i uvnitř, u obou hrozí rozvoj druhotných obtíží v podobě zánětů a krvácení.

Někdy stačí masti a koupele, jindy to nejde bez operace

Nejpozději tehdy byste se měli vydat k odborníkovi, který vám může nabídnout dle stupně potíží – lékaři rozlišují celkem čtyři – hned několik různých způsobů léčby. Musíte počítat s tím, že lékař vám pomocí přístroje prohlédne i vnitřek konečníku.

  • u nejlehčích projevů, na které se přijde spíše náhodou při jiném vyšetření, stačí lokální aplikace mastí a sedací koupele například v odvaru z dubové kůry
  • v lékárně se dají zakoupit také čípky k vnitřnímu užití, případně může lékař předepsat léky na celkové posílení žil, v úvahu připadají i přírodní potravinové doplňky
  • pokud budou hemoroidy už větší, lékař může přistoupit například k podvázání uzlíků s vyhřezlými žilami či k jejich opichu. Používá se také infračervené záření nebo laser, nově se volí také kryoterapie, čili léčba pomocí zmrazení, Všechny tyto metody směřují k tomu, aby se problematické místo přestalo nalévat krví
  • nejzazší možností je klasický chirurgický zákrok, při kterém se uzly křečových žil odstraní

Vyvarujte se zácpy i obezity, aby vás netrápily hemoroidy

Součástí léčby je samozřejmě i prevence, která by měla zabránit tomu, aby se potíže vracely nebo dále zhoršovaly. Někdy rozhodují zdánlivé maličkosti, jako je třeba příliš dlouhý pobyt na WC, vysedávání totiž hemoroidy zhoršuje. Roli na vzniku hemoroidů má i nevhodná strava, zejména nedostatek vlákniny vedoucí k zácpě, a obezita, často postihují i těhotné ženy.
Dobrá zpráva zní, že ačkoli mohou člověka krvácející hemoroidy vyděsit, nijak nezvyšují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva ani s ní nijak nesouvisejí. Naopak, naprostá většina potíží s krvácením do stolice se vysvětlí právě hemoroidy.
Mimochodem, pokud jste se už někdy zasekli na tom, zda se správně píše hemoroidy nebo hemeroidy, vězte, že správná je první možnost. Ale v literatuře či na internetu se běžně setkáte s oběma způsoby psaní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno