Jak namontovat vázání na běžky

Ať už si budete pořizovat nové běžky nebo přecházíte na jiný systém bot, s největší pravděpodobností budete muset montovat vázání na boty. V některých servisech vám vázání na běžky bez problémů namontují, jindy tak musíte učinit sami. Přinášíme vám několik rad, jak vybrat vázání a jak jej namontovat.

Jak přidělat vázání na běžky

BěžkyČasto se nás ptáte, jak postupovat při montování nového vázání na běžky. Hned na začátek musíme říci, že každý systém a typ vázání má postup montáže trochu rozdílný. Proto je nejlepší na prvním místě nahlédnout do manuálu, kde by měl být návod na správnou montáž, stejně tak i průměr vrutů pro vyvrtání děr a další specifika. Pokud pořizujete nové běžky, můžete je bez problémů zakoupit už s vázáním. Pokud ale už nějakou dobu běžkujete, možná jen potřebujete přejít na jiný systém vázání. Pak je jen na vás, zvládnete-li montáž sami, nebo ji svěříte do rukou lyžařských servisů.

Systém vázání musí odpovídat běžecké botě

Pokud budete montovat vázání, vždy jej vybírejte s ohledem na běžkařskou botu. První vyberte botu a podle ní vázání. Běžkařské boty a vázání se totiž vyrábí ve dvou nejrozšířenějších systémech – NNN a SNS. Každý systém má své výhody a nevýhody, z hlediska kvality jsou na tom stejně. Nepřemýšlejte tedy, pro jaký systém se rozhodnout, vyberte nejpohodlnější boty a k nim pořiďte vázání správného typu.

NNN (New Nordic Norm) je systém vázání od firmy Rottefella. Má hrazdičku a dvě podélné vidící drážky. Systém SNS (Salomon Nordic System) pochází z dílny Salomon a má jednu hrazdičku a jednu podélnou vodicí drážku. Vázání i botu vybírejte také podle typu běžek, základní dělení je na běžky turistické a běžky na bruslení.

Montáž vázání – běžku vycentrujte

Pořídili jste adekvátní běžky, boty i vázání? Můžete se pustit do montáže. V první řadě je nutné na běžkách najít vyvážený střed, ve které bude systém zacvaknutí boty umístěn. Na rovný povrch položte předmět s hranou, například dřevěný trojboký hranol. Na něj umístěte běžku tak, abyste našli její střed a nepřevažovala se ani na jednu stranu. Přesně v tomto místě musí být vázání umístěno. Střed běžky si označte pomocí pravítka či fixy.

Vrtání a šroubování vázání

Když máte běžkou vycentrovanou, můžete se pustit do samotné montáže vázání. K němu zpravidla obdržíte i montážní šrouby. Do středu běžky připasujte hlavní díl se systémem zacvaknutí běžky a v místech s otvory na šrouby si vyznačte místo pro vrtání. Podle průměru a délky vrutů v patřičných místech vyvrtejte otvory a systém vázání přišroubujte. Následně připasujte druhý díl vázání, tedy lištu, a opět v místě otvoru vyznačte místo pro vrtání, vyvrtejte otvor a přiroubujte vrut. Montáž vázání je u konce!

Musíme poznamenat, že různé systémy vázání mohou mít mírně odlišný způsob montáže. Liší se ve způsobu ukotvení, místech pro vruty a podobně. Vždy si proto pečlivě nastudujte manuál pro konkrétní model a nezapomínejte běžku správně vycentrovat.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno