Jak se naučit na běžkách

Už je to dávno, co jste vyrazili ven na běžkách, nebo jste na nich nestáli vůbec? Nic si z toho nedělejte. Běžky jsou ideální sportem pro osoby všech věkových kategorií. S trochou cviku se naučíte běžkovat během několika dní, a pokud budete běžkovat pravidelně, osvojíte si i náročnější techniky. Máme pro vás několik tipů, jak se naučit na běžkách.

Pokud jste na běžkách v životě nestáli, začněte s nimi opatrně. Rozhodně si napoprvé nenaplánujte několik km dlouhou trasu, spíš si jen osvojte obyčejnouJak se naučit na běžkách chůzi a práci s hůlkami a vyzkoušejte si, jak se běžky na sněhu chovají. Pro naprosté začátečníky není vhodné běžkování na zmrzlém a tvrdém sněhu. V takovém případě je lepší počkat, až budou sněhové podmínky pro začátečníky příznivější.

Na běžkách začněte od obyčejné chůze

Nazujte se běžkařské boty, nasaďte běžky a vyrazte na sníh. Jak se naučit na běžkách? Hlavně pomalu a opatrně. Začněte od obyčejné chůze v takzvaném dvouoporovém postavení, váhu těla tak budete mít na obou nohách. Vaše těžiště by mělo být uprostřed stopy. Ze začátku dělejte spíše kratší kroky, střídejte pravou a levou nohu a pomalu se posouvejte vpředu. V prvních fázích výuky na běžkách budete hůlky využívat zejména pro oporu a získání stability, až se naučíte základní pohyby, začněte se hůlkami odrážet.

Dejte si pozor především na koordinaci pohybu – vaše nohy a paže musí být dokonale sehrané a koordinované. Postupně budete prodlužovat krok a nabírat na rychlosti. Pro začátečníky doporučujeme běžkování na rovném terénu, dobrou volbou nejsou kopce, ale ani strmější sjezdy.

Bruslení na běžkách je pro pokročilejší

Pokud s obdivem sledujete zkušené běžkaře, jak krajinou projíždí velmi rychle a s pomocí běžek tzv. bruslí, na chvíli na to zapomeňte. Technika bruslení je technicky i fyzicky náročnější a je vhodné pro zkušenější běžkaře, kteří už mají klasický styl v malíku. Spousta běžkařů nedá na klasický styl běžkování dopustit a do bruslení se vůbec nepouští. Pokud si chcete užít krásnou zasněženou krajinu, protáhnout své tělo a kochat se okolím, nemusíte být nejrychlejší.

Nepodceňte správný výběr běžek a oblečení

Pokud se chcete naučit na běžkách, musíte k tomu mít správné vybavení. S nekvalitními, příliš dlouhými nebo naopak krátkými běžkami se vám bude velmi špatně sportovat, navíc si osvojíte spoustu zlozvyků. Ať už si plánujete pořídit nové běžky, nebo si je zapůjčíte v půjčovně, nechejte si poradit. Zkušený personál by vám měl pomoci, obzvláště v případě když řeknete, že jste na běžkách v životě nestáli. Doporučí vám vhodný typ běžek, bot i holí. Nepodceňte ani výběr správného oblečení, které musí být teplé a pohodlné. I když při prvních pokusech budete trávit na běžkách jen pár minut, maximálně hodin, po několika dnech zvládnete třeba i půldenní výšlap.

Jak se naučit na běžkách? Nejlepší metodou je běžky nasadit a vyrazit do přírody. Pokud se vám jízda na běžkách příliš nedaří, nebo jste objevily zásadní zlozvyky, které je třeba se odnaučit, přihlaste se do některé z běžkařských škol. Zkušení instruktoři vám předají cenné informace, naučí vás běžkovat a upozorní vás na chyby, které děláte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno