Správná délka běžeckých lyží

Pokud se chystáte pořídit si nové běžky, jistě přemýšlíte nad, jaká by měla bít jejich ideální délka. Pokud chcete, aby se vám na nových běžkách dobře sportovalo, rozhodně jejich výběr nepodceňujte. Připravili jsme si pro vás článek, ve kterém se na správný výběr délky běžeckých lyží zaměříme a zastavíme se i u jiných kritérií výběru.

Běžky Mohlo by se zdát, že určit optimální délku běžeckých lyží není nic složitého, skutečnost je ale trochu jiná. Pokud chcete mít opravdu kvalitní a správně vybrané běžky, musíte zohlednit řadu faktorů, především vaši hmotnost a typ běžek. Samozřejmě existují i obecné poučky pro snazší výběr, ty jsou však vždy orientační.

Pro klasický způsob běžkování se standardně doporučuje pořídit si běžky o délce o 20 až 30 cm větší, než je délka postavy. Pokud například měříte 175 cm, klidně si můžete pořídit i dvoumetrové běžky. V případě, že preferujete techniku bruslení na běžeckých lyžích, je však situace trochu jiná. Obecně se doporučuje pro styl bruslení vybírat běžky dlouhé o 5 až 10 cm delší, než je výška postavy lyžaře.

Ideální délka běžek se odvíjí také od tělesné hmotnosti

Správná délka běžeckých lyží nezávisí jen na výšce, ale také tělesné hmotnosti. Při došlapu na běžkách by totiž měl zůstat malý oblouček, běžky by se neměly tzv. prošlápnout. Místo tohoto obloučku pak tvoří mazací komoru, tedy prostor, ve kterým se u běžek na klasiku aplikují vosky. K prošlápnutí pak musí dojít pouhým přenesením váhy. Pokud vyberete špatnou délku lyží a nezohledníte vaši výšku a hmotnost, může se vám běžkovat velmi obtížně.

Výrobci běžek nabízí tabulky s optimálními parametry

Řada výrobců běžkařských lyží se snaží výběr usnadnit, proto zákazníkům nabízí i váhové tabulky. U každého konkrétního modelu lyží jsou tak uvedeny parametry, jak dlouhé lyže potřebujete s ohledem na vaši hmotnost. Pokud se při výběru běžek budete podle váhových tabulek orientovat, s velkou pravděpodobností vyberete ideální délku a bude se vám pohodlně běžkovat.

Na co dalšího při výběru běžek nezapomenout

I když je správná délka běžeckých lyží zásadním parametrem, rozhodně není tím jediným, na co se při výběru běžek zaměřit. V první řadě byste si měli rozmyslet, pro jaký druh běžkování se rozhodnete, a s tím i vybrat správný typ. Na trhu jsou k sehnání turistické běžky, ale také běžky na klasiku, bruslení, backcountry běžky či kombi běžky pro oba způsoby běžkování.

Pokud si zvolíte správný typ běžek a jejich optimální délku a pořídíte si k nim ideální vázání, boty a hůlky, běžkování si budete užívat. Pokud si s výběrem nevíte rady, navštivte některou z prodejen sportovních potřeb, kde vám rádi pomohou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno