Domů Sport Běžkování Jak brzdit na běžkách

Jak brzdit na běžkách

Jízda z kopce dolů na běžkách může být náročným úkolem i pro zdatné běžkaře, natož pro úplné začátečníky nebo mírně pokročilé. Stejně tak si i zkušení alpští lyžaři, kteří na lyžích tráví velké množství času, mnohdy nejsou úplně jisti, jak běžecké lyže dobře ovládat. Je poměrně těžké přenést své dovednosti získané při sjezdovém lyžování ke sjezdu na běžkách. Ačkoli technika brzdění na běžkách je možná trochu náročnější, mají jednu velkou výhodu. Díky své konstrukci nedosáhnou při sjíždění takové rychlosti jako sjezdové lyže, proto se mnoho začínajících lyžařů raději pustí nejdříve do běžkování.

Běžkování

Ovládání rychlosti a zastavení

K zastavení na běžkách se používají 3 základní techniky, které se využívají buď samostatně nebo se kombinují. Vždy záleží na tom, jaký manévr na běžkách zrovna děláte. Rovněž je při volbě techniky důležité vědět, zda chcete úplně zastavit nebo pouze minimalizovat nebo kontrolovat rychlost, a zároveň si uvědomit, jedete-li po rovné dráze nebo právě projíždíte zatáčkou. Ideální je samozřejmě naučit se všechny techniky, neboť efektivita jednotlivých technik se v různých situacích liší.

1. Pluh

Nejzákladnější technika, bez které se zkrátka neobejdete. A co víc, je to velmi účinná technika brzdění pro všechny běžkaře bez rozdílu dovednostní úrovně. Naučíte se ji většinou hned na začátku každého kurzu jízdy na běžkách. Můžete si ji procvičovat i sami když budete stát na široké sjezdovce.

Ujistěte se, že máte své lyže dány do tvaru V a nedotýkají se, ani se přes sebe nekříží. Poté musíte mírně pokrčit nohy a zatlačit vnitřní hrany lyže do sněhu. Mějte vždy předem jasno, kam směřuje vaše trajektorie, a hlavně se nenechávejte rozptylovat tím, co se děje kolem vás nebo jestli se na vás někdo dívá. Zaměřte se na cíl, kde hodláte úplně zastavit, a vaše horní část těla by měla směřovat tímto směrem. V tento moment můžete začít klouzat a upravovat úhel mírným otevíráním nebo zavíráním úhlu podle potřeby na základě prostoru, rychlosti apod. Byť se jedná o jednoduchý pohyb, může vám nesmírně pomoci v osvojování si ovládání rychlosti.

Pokud potřebujete zatočit, přesuňte váhu těla směrem k vnější lyži. Bude následovat vybočení a oblouk v zamýšleném směru. Následně můžete zkusit změnit strany a ujistit se, na které straně jste sebevědomější a pohyb je pro vás komfortnější. Určitě však cvičte rovnoměrně na obě strany. Výše uvedené kroky lze opakovat tolikrát, kolikrát chcete, dokud se v plynulosti a efektivitě pohybů nezdokonalíte.

Pluh je skutečně ten nejbezpečnější způsob brzdění pro začátečníky, kdy se rychlost pomalu snižuje až do úplného zastavení. Tuto techniku je dobré praktikovat tehdy, pokud vám prostor není příliš znám a hrozí určitá rizika nečekané překážky na trati nebo třeba střet s jinými běžkaři.

2. Paralelní smyk (jednostranný přívrat)

Při běhu na lyžích větší rychlostí lze vvyužít k zastavení techniky zatáčení, a to dvěma způsoby. Buďto můžete provést tzv. skok nebo smyk.

Zatáčka smykem je podobná klasickému zatáčení při jízdě z kopce. Obě lyže jsou drženy rovnoběžně na hraně a poté jsou rychlým pohybem ,,vykrojeny“ kolem rohu. Obecně se tato technika používá jako účinná alternativa akutního brzdění, pokud se náhle objeví překážka, před kterou je nutno co nejrychleji zabrzdit.

Nejdůležitějším aspektem pri brzdění na běžkách je úhel skluzu, který si zvolíte, což se bude následně projevovat v rychlosti skluzu. Ačkoli je technika smyku velmi účinná, pro začátečníky není příliš vhodná, neboť pro její správné provedení je potřeba trochu zkušeností.

3. Krokové zatáčky (oboustranný přívrat)

Krokové oblouky používají zejména pokročilí lyžaři, kteří dokáží pracovat s rychlostí a v jakékoli rychlosti lyže správně korigovat. Mezi nejtěžší situace patří brzdění při jízdě v kluzných běžkařských drahách. Nejednodušší je z dráhy vykročit, k tomu je ovšem dobré znát právě techniku krokových zatáček, které po vyloučení z dráhy budete pravděpodobně potřebovat. Krokové vede zejména ke zpomalení kluzu jako takového.

Podstata krokových oblouků je v tom, že začínáte dělat menší a zároveň rychlejší boční kroky. I profesionálům se však často stává, že po použití této techniky následuje pád, neboť je opravdu náročná na intenzitu pohybů i na soustředění a vnímání provedených kroků.

Takový oblouk zahájíme krokem (předsunutím) pomocí vnitřní lyže a následně přikročíme vnější lyží kolem oblouku. Je to velmi rychlý způsob zatáčení, změny pohybu i případného zpomalení. Není však zcela dobře využitelný v případech, kdy projíždíte velmi ostrou zatáčkou. Pro tyto situace je lepší využít smykovou techniku.

Při zpomalení zatavením se pokuste co nejvíce využít roh lyží, jako kdyby jste byli na závodní dráze v autě nebo na motorce. Pohyb ,,vyřezáváte“ z vnějšího prostoru a pak se přibližujete ke středu zatáčky, až nakonec skončíte znovu venku. Podstatou celé techniky je tedy práce s úhly.

Běžkování v zimě

Několik rad na závěr

Při jízdě na běžkách musíte být vždy obezřetní a uvědomit si, že kolem vás mohou být další lyžaři, které byste neměli nijak ohrozit, zaroveň však ani omezit v jejich jízdě. A na co si dát pozor?

1. Dívejte se kolem sebe a vždy se ujistěte, kam jedete a zda někdo jede s vámi. Budete vždy duchapřítomni, a to nehledě na terén nebo prázdnou cestu.

2. Udržujte vždy mírně pokrčená kolena s mezerou mezi nimi a mezi lyžemi. Zajistíte si tak lepší stabilitu.

3. Během zatáčení pohybujte svými boky podle směru, kterého chcete docílit. Zkrátka podobně, jako při alpském lyžování. U obou totiž hrají důležitou roli fyzikální zákony, které jsou při změnách pohybu a směru obdobné, ať zatáčíte na lyžích, na kole nebo třeba na bruslích.

4. Trénujte a osvojujte si pohyby. Všechny techniky se naučíte nejlépe tehdy, pokud je budete pravidelně zkoušet a opakovat a na základě vlastní zkušenost budete zjišťovat, jak pohyby fungují a kde mohou nastat nejzávažnější chyby.

5. Nemějte strach a užívejte si to. Jste-li úplný začátečník, je jasné, že když se ocitnete na vrcholu kopce nebo sjezdovky a budete je muset na běžkách sjet dolů, může to ve vás vyvolat obavy. Nenechte se však rozhodit, myslete na správnou techniku a dodržujte všechny zásady bezpečné jízdy. A co je hlavní, udržujte stále rovnováhu správným postavením těla, pak bude vše mnohem jednodušší a vaše pohyby jistější.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno