Domů Zdravé recepty Přílohy Jak vařit rýži

Jak vařit rýži

Rýže patří mezi oblíbený typ přílohy i v našem prostředí, navíc se pyšní dobrými výživovými hodnotami. Uvařit správně rýži však nemusí být tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Přinášíme vám několik rad a přístupů, jak ji uvařit.

Druhy rýže

Není rýže jako rýže, to dojde každému, kdo se v supermarketu nebo jiném obchodu zastaví u regálů s rýží. Je třeba si uvědomit, že každý druh rýže se hodí pro jiný druh přípravy, vaří se jinak a různě dlouhou dobu a vyniká rozličnými vlastnostmi. Často se rýže dělí podle typu zrna. Mezi kvalitní a oblíbený druh rýže, hojně využívaný v indické kuchyni, patří rýže arborio. V čínské, thajské i vietnamské kuchyni se zase upřednostňuje rýže jasmínová. Příprava pravého italského rizota se pak neobejde bez rýže arborio. Pro zvláštní účely, např. do salátů, se pak používá divoká rýže. V obchodech se setkáte i se sushi rýži, která vyniká svou lepivostí a snadnou zpracovatelností a tvarovatelností a jak je z názvu zřetelné, používá se pro přípravu sushi.

Jak vařit rýži – možnosti

Představíme vám tři základní možnosti, jak si můžete v domácích podmínkách uvařit rýži a pochutnat si na ní. V úvodu zmíníme i přípravu rýže ze sáčku, ovšem z hlediska kvality se obvykle nemůže rovnat sypané uvařené rýži v hrnci či rýžovaru.

Rýže v sáčcích

Vaření rýže ze sáčku je určeno pro ty, kteří nechtějí vařením strávit příliš času, nechtějí se o rýži během vaření příliš starat. Postup vaření rýže v sáčku je jednoduchý, stačí dodržet postup na obalu. Sáček je třeba propláchnout a vařit stanovenou dobu podle typu rýže.Po uvaření stačí pytlík z vody vybrat, roztrhnout a podávat.

Vaření rýže v hrnci

Základem úspěchu je kvalitní rýže. Pro vaření rýže v hrnci je ideální kvalitní rýže basmati nebo jasmínová rýže. Nejprve rýže důkladně propláchněte, mohla být chemicky ošetřená a pak by nám jednak příliš nechutnala a jednak bychom dostali do těla spoustu škodlivých látek. Základem dobré rýže, uvařené v hrnci, je ideální poměr rýže a vody. Jako ideální se jeví 1,5 hrnku vody na 1 hrnek rýže. U jiných druhů však může být ideální poměr trochu jiný. Voda by měla být vždy cca 1,5 cm nad úrovní rýže. Promíchejte a přesuňte na plotýnku, nejprve na nejsilnější plamen, až začne vřít voda, snižte plamen na minimum. Rýže by měla být hotová cca po 10 minutách, voda musí být vyvařená, v opačném případě jí bylo příliš mnoho. Rýže je hotová, když je na skus měkká, nekřupe, nesmí se ale rozpadat. Pokud je rýže tvrdá, trochu vody dolejte a povařte, pokud přebývá, slejte. Příště zkuste pozměnit poměr vody a rýže a najít ideální vyvážení.

Vaření rýže v rýžovaru

Rychle, snadno a kvalitně uvaříte rýže ve speciálním hrnci pro vaření rýže – v rýžovaru. Do něj nasypete opět ideální poměr vody a rýže, a to pomocí odměrky, která bývá dodána. Rýžovar je vybaven termostatem, nemůže dojít k převaření a neměla by se ani připálit. Rýžovar pozná ideální dobu vaření a až bude rýže hotová, bude ji jen ohřívat. Nemusíte tak hlídat dobu vaření, chutná a teplá bude třeba i po půl hodině.

Pokud konzumujete rýži často a rádi, investujte do pořízení rýžovaru. Usnadní spoustu práce i času a výsledek bude zaručený. Ovšem i v normálním hrnci uvaříte kvalitně rýži, jen je potřeba více obezřetnosti a sledování poměru rýže a vody. Rýži v pytlíku berte jako nouzové řešení, které z hlediska chuti nelze doporučovat a povyšovat nad zmíněné další dva druhy přípravy.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno