Jak zamrazit hrášek

Počítáte s bohatou úrodou a už teď uvažujete, jak ho uchovat na horší časy? Mražení je jedním z dobrých způsobů, díky němuž budete mít zásobu čerstvé zeleniny na celý rok. Podívejte se, jak zamrazit hrášek, aby zůstal opravdu jako čerstvý.

Nezáleží na tom, jakou odrůdu hrášku máte. Může jít o ten cukrový nebo o jakýkoliv jiný. A sbírat ho můžete prakticky v jakémkoliv stádiu zralosti. Pro mražení je to úplně jedno.

Zamražení hrášku

Mražený zelený hrášek vám později skvěle ozvláštní jakékoli menu. Hodí se do polévek, omáček nebo třeba k masu. Má skvělou svěží chuť a přinese vám na talíř trochu svěží zeleně i v době, kdy je jiná čerstvá zeleniny vzácná.

  • 1 kilo vyloupaného hrášku
  • tři litry vody
  • jedna lžíce cukru
  • jedna lžička soli

Dobře proberte oloupaný hrášek. Pamatujte na to, že všechny hrášky by měly být pevné a jasně zelené barvy. Nesmí být přítomno jakékoliv poškození – zejména nejrůznější díry a skvrny. Dejte vařit vodu a přisypte do ní cukr a sůl.

Jejich přidáním zabráníte vyluhování cenných živin z hrachu do vody, v níž ho budete vařit. I dvě minuty, které v ní za chvíli stráví, mohou pro jeho chuť a výživovou hodnotu znamenat hodně.

Do vroucí vody vsypte oloupaný hrášek a vařte po dobu dvou minut. Určitě ne více. Poté okamžitě přeceďte a ihned jej ochlaďte ve studené vodě – nejlépe s přídavkem ledu. Zabráníte tak pokračování varného procesu a hrášek zůstane pevný, svěže zelený a dokonale šťavnatý.

Hrách slijte a vysypte na čistou kuchyňskou utěrku. Pořádně osušte. Nebojte se v případě potřeby textilie i vyměnit. Teprve dokonale suchý hrášek vložte přímo do mrazících nádob nebo třeba i do speciálních sáčků, určených přímo na zmrazené potraviny. Uložte do mrazničky.

Bude-li hrášek suchý, nezmrzne do velké koule ledu a budete ho moci odebírat v přesně požadovaném množství. Měli byste také vědět, že takto zmrazený hrášek lze skladovat v mrazničce bez úhony a ztráty cenných vlastností až 6-8 měsíců.

Další tipy pro mražení hrášku

Tímto způsobem lze blanšírovat a uchovávat i celé hrachové lusky. Zvláště sbíráte-li mladý hrášek nebo hrášek cukrový. Bylo by škoda se o jejich jedinečnou chuť připravit loupáním. Lusky však blanšírujte v horké vodě o něco déle – nejlépe 3-4 minuty. Vždy se řiďte jejich velikosti a tvrdostí.

A delší dobu jim dopřejte i při zchlazení. Hrášek musí opravdu dokonale vychladnout, jinak se mražení tak úplně nepodaří. Opět osušte a vložte do mrazničky.

Hrášek lze rovněž mrazit volně na velkém tácu nebo podnosu a poté ho do sáčků a krabiček sesypávat. Tak budete mít jistotu, že k sobě nikdy, ale opravdu nikdy nepřimrzne. Stačí vzít hrst nebo i více a použít ho do omáček či polévek. Bude v nich chutnat skvěle.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno