Jak zamrazit mrkev

Tato kořenová zelenina je nejen nezbytnou součástí naší kuchyně, ale také bohatým zdrojem vitaminu A a dalších prvků. Ukážeme, vám, jak zamrazit mrkev, abyste si mohli dopřát její jedinečnou chuť kdykoliv během roku.

Při dnešním hektickém způsobu života není nikdy od věci mít v záloze nějakou tu berličku. A platí to i pro kuchyni. Domácí mražená zelenina do polévky vám udělá skvělou službu během jakéhokoliv večera, během něhož přijdete domů úplně utahaní a přesto musíte rodině připravit chutnou a zdravou večeři. A právě mrkev je jejím nezbytným a chutným základem.

Mražení mrkve

Než začnete s procesem mrazení, musíte si dobře pohlídat kvalitu kořenové zeleniny. Mrkev by měla být čerstvá, pevná a zcela zdravá. Nevykrajujte místa, která se vám nelíbí ani nic podobného. Pokud si zeleninu kupujete předem, doporučujeme mrkev skladovat na tmavém a chladném místě, aby si zachovala maximální čerstvost a s ní i svou jedinečnou chuť.

Pořádně ji omyjte a očistěte. Rozhodně vezměte do ruky kartáč nebo oškrábejte tu nejtenčí vrstvu povrchové slupky. I když vypadá čistá, nenechte se zmást. Právě tady se usazuje největší množství pesticidů a dalších nežádoucích látek.

A jak ji krájet? Mrkev ve formě koleček se hodí zejména při výrobě polévek, stejně jako do různých zeleninových směsí, podávaných k dušenému nebo pečenému masu. Malé špalíčky zase poslouží jako základ pro omáčky a podobné pokrmy. Nezapomeňte, že všechny kousky by měly mít stejnou velikost. Doporučuje se tloušťka okolo 3 až 5 mm.

Blanšírování není povinné, zmrazená mrkev se však poté uvaří rychleji…

… a navíc si zachová maximum vitamínů. A jak na to? Do hrnce nalijte vodu a přiveďte k varu. Kousky mrkve vysypte do cedníku a ponořte do vody po dobu 2-3 minut. Poté sítko vyjměte a vyklopte mrkev do předem připravené studené vody – ideálně s kostkami ledu. Po ochlazení zeleninu rozprostřete na kuchyňskou utěrku nebo papírové ubrousky, dokud se vlhkost zcela nevstřebá. Na konci procesu přípravy vysypte oschlou mrkev na jakýkoliv rovný povrch, který lze pohodlně umístit do mrazáku. Hodí se třeba prkénko, plech nebo servírovací tác. Vložte do mrazničky na několik hodin. Pak mrkev přesypte do pytlíčků nebo krabiček a uskladněte standardním způsobem. Vydrží vám v perfektní kondici po celou zimu.

Náš tip: Mrkev lze zmrazit společně další polévkovou zeleninou, jako je zelený hrášek nebo třeba cukrová kukuřice.

Mrkev může být také zamrazena syrová a to nejlépe strouhaná. Takto upravenou ji posléze využijete nejen do polévek, ale také pro přípravu sladkých dezertů, třeba oblíbeného mrkvového dortu. Čerstvou zeleninu oloupejte, nastrouhejte na středně velkém struhadle, uložte do plastového sáčku a vložte do mrazničky. Mrazte po jednotlivých procích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno