Jak zpracovat chmel?

Když se řekne chmel, téměř každý člověk si představí pivo. To je totiž nejčastější způsob, jakým se chmel používá. Zdaleka ale není jediný! V tomto článku přinášíme spoustu nápadů, jak se dá zpracovat čerstvý chmel. Botanicky označujeme rostlinu jako chmel otáčivý (Humulus lupulus). Říkáme mu také pivník. Pochází z čeledi konopovitých. Latinský název je odvozen ze dvou slov: humus = zem a lupus = vlk.

Chmel

Zdravotní účinky chmele

Pro zpracování se používají jehnědovité šištice. Ty však sušením ztrácejí své účinky, proto se z nich často připravuje tinktura. Chmel můžete použít na podrážděné nervy, při stresu nebo nervozitě, protože má sedativní účinky. Může vám tedy pomáhat také s usínáním. Uvádí se také, že chmel se používá na zklidnění pohlavního pudu. Chmel se používá při trávení a žaludečních potížích. Je močopudný a má antibakteriální účinky. Často bývá součástí doplňků stravy určených pro ženy po menopauze – dokáže totiž mírnit klimakterické potíže. Používá se také proti křečím.

Výroba piva

Na prvním místě prostě musíme zmínit alespoň ve zkratce, jak se vyrábí pivo. Nejdříve je třeba sešrotovat slad, čímž se poruší obal zrna. Díky tomu se z něj lépe extrahují potřebné látky. Slad se smíchá s vodou dané teploty (podle druhu piva). Směs podléhá různému zvyšování teploty, až je nakonec scezena. Vznikla sladina, což je roztok skládající se z cukrů a dalších látek ze sladu. Sladina se přivede k varu a přidá se do ní chmel. Čím déle se chmel vaří, tím více je pivo hořké a tím menší má aroma. Chmel se může přidat najednou nebo postupně. Takto vznikla mladina. Tu je třeba zchladit na zákvasnou teplotu. Následuje proces kvašení, který se musí sledovat. Směs se přečerpá do tanků a dozrává. Doba ležení je od několika týdnů až klidně po roky. Nakonec se pivo filtruje a pasteruje (přičemž je možné vynechat jeden nebo druhý krok, či dokonce oba).

Pivo

Chmelová tinktura

Výroba chmelové tinktury je velice jednoduchá. Vezměte 2 lžičky chmelových květů a zalijte je 100 ml vysokoprocentního alkoholu. Nejlepší volbou je obilná pálenka. Takto nechte stát mimo přímé sluneční záření na teplém místě asi 10 dní. Po uplynutí této doby scedíme a můžete začít užívat. Pro lepší spaní si dejte lžičku tinktury před spaním.

Chmelový čaj

Se spánkem vám může pomoci také čaj připravený z chmele. Budete potřebovat 2 lžičky sušených chmelových šištic. Zalijte je 200 ml vroucí vody a přikryté nechte 15 minut louhovat. Po scezení můžete vypít. Pro ještě lepší spánek můžete hned na začátku (společně s chmelem) přidat také půl lžičky sušené meduňky a půl lžičky sušeného kořene kozlíku lékařského.

chmel

Chmelená limonáda

V tomto receptu budeme jako měrnou jednotku používat hrnek – tím je myšlen velký hrnek o objemu 240 ml. Do hrnce nalijte 1 hrnek vody, 1 hrnek cukru a nastrouhanou kůru z jednoho citronu. Přiveďte k varu a míchejte, až se cukr rozpustí. Poté přidejte ¼ lžičky jedlé sody a 15 g sušeného chmele. Odstavte, přikryjte poklicí a nechte asi 10 minut louhovat. Nyní je čas, kdy přidáte 1 hrnek čerstvě vymačkané citronové šťávy. Dobře promíchejte a sceďte přes jemné plátýnko. Přilijte studenou vodu tak, aby vám výsledná chuť byla příjemná. Před podáváním nechte vychladit.

Chmel

Chmelový kvásek na přípravu chleba

Tento kvásek lze použít jako náhradu za tradiční pekařské droždí téměř v každém receptu na chleba. Připravte si hrnek o objemu 240 ml, který bude opět sloužit jako odměrka. Naplňte jej do jedné třetiny chmelem a dejte do velkého hrnce. Zalijte jej 6 hrnky vody a povařte po dobu 30 minut. Voda se vyvaří na objem asi 3 a půl hrnku.

Mezitím si sterilizujte sklenici (přelijte ji i víko vroucí vodou a poté osušte). Do této sklenice nasypte 1 a čtvrt šálku celozrnné mouky a půl lžičky soli. Přes ně pak přelijeme scezený chmelový vývar. Důkladné promíchejte, přikryjte utěrkou a nechte vychladnout. Poté přidejte ¼ lžičky instantního droždí a promíchejte, aby se zapracovalo. Volně přikryté nechte kvasit při pokojové teplotě 6 až 12 hodin. Poté dejte na chladné místo. Získáte tak asi 3 a půl hrnku měkkého kvásku. Vydrží asi dva týdny (jakmile má silně kyselou vůni a vodnatý vzhled, už je příliš starý na použití). Do z tímto droždím? Vyzkoušejte tento chléb (nebo jakýkoli jiný, který vyžaduje kvásek):

Chmel

Chmelový chléb

Smíchejte ¼ hrnku kukuřičné mouky, 1 lžičku soli a 1 a půl hrnku vody. Tuto směs přiveďte k varu a povařte po dobu asi 10 minut. Výsledkem je řídká kaše. Tu dejte do nádoby, která není z kovu. Vmíchejte 2 a půl hrnku mléka. Do takto připravené směsi můžete vmíchat asi ¾ hrnku měkkého chmelového kvásku a 4 hrnky mouky. Těsto důkladně promíchejte a přikryjte. Nechte kynout 2 až 12 hodin. Poté přidejte další 4 hrnky mouky a vytvořte tuhé těsto. To vyklopte na pomoučněnou plochu, zasypte další moukou a prohněťte, aby se přísady spojily. Hnětení trvá 10 až 15 minut. Vraťte do mísy a nechte odpočinout. Vykyne na dvojnásobné množství (kynutí může trvat 45 minut nebo až 4 hodiny). Znovu prohněťte a rozdělte na bochníky. Nechte kynout ve vymazaných formičkách, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Trvá to asi 1 hodinu. Pečte na 180 °C asi 50 minut, dokud se chléb neodlepí od stěn formy. Když na něj poklepete, zní dutě.

Chmel

Chmelové mléko na dobrý spánek

Chmel můžete využít na dobrý spánek ještě také s pomocí mléka. To se může hodit tomu, kdo nerad pije čaje. Uděláte to tak, že půl lžičky chmelových šištic zalijete 100 ml mléka, které jste přivedli k varu. Po 10 minutách sceďte. Můžete ochutit medem a skořicí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno