Jak zpracovat pórek

Na našich zahrádkách je docela běžným hostem. Cibule netvoří, ale potěší jeho lahodný jemný a bílý stonek se zelenými listy, které dodávají sofistikovanou cibulovou příchuť všem slaným pokrmům. Poradíme vám, jak zpracovat pórek, aby vám ten podzimní vydržel klidně až do další sezóny.

Pórek lze bez obav používat po celý rok a to zejména při přípravě zeleninových a masových polévek, drůbežích jídel, ryb, masa, hub a salátů a skvěle funguje také jako hlavní ingredience chutné kořeněné omáčky.

Už starověcí lékaři si všimli, že konzumace pórku skvěle pomáhá s tělesnou a duševní únavou i nedostatkem chuti k jídlu. Ovšem tato zelenina se může pochlubit i významným obsahem zdraví prospěšných látek. Právě proto bychom ji měli konzumovat co nejčastěji a pokud možno co nejčerstvější. Jde zejména o:

  • ionty draslíku, železa, vápníku a fosforu
  • vitamíny
  • karoten
  • esenciální olej

Jak uchovat pórek

A jak uchovat tuto zeleninu na zimu tak, aby ztratila co nejméně ze svých ceněných vlastností? Představíme vám několik užitečných způsobů.

Jak zamrazit pórek

Všechny listy je třeba odříznout, pečlivě omýt, odstranit zvadlé a poškozené části a nakrájet na kolečka. Necháme oschnout a poté je nakrájíme do jakýchkoliv tvarů a vložíme do mrazničky. Pórek však velmi dlouho vydrží i ve sklepě, v městských podmínkách pak lze pór také bez obav uložit na balkon nebo třeba v lednici. A jak na to? Připravené stonky vložte do krabic, které v silných mrazech překryjte ještě silnou nejlépe vlněnou tkaninou. Pór odolává mrazům, dokonce i více než cibule, nevadí mu ani teploty od -7 do -10 ° C. I když mírně zamrzne, nevadí to. Jednoduše ho rozmrazte při pokojové teplotě nebo ho umístěte do lednice na zeleninovou polici.

Náš tip: Ovšem zmrazený nebo usušený vydrží samozřejmě nejdéle. Při pokojové teplotě se pórek rychle kazí.

Jak pórek sušit

Pokud chcete pór použít jako chutné koření, musíte jej vysušit ve vhodné troubě nebo v elektrické sušičce. A jak na to? Připravené stonky s listy nakrájejte na tenké proužky, nasypte na plech v tenké vrstvě sušte při + 50 ° C po dobu asi dvou hodin.

Nás tip: Existuje i expresní metoda, při níž se pórek suší 20 minut při 150 ° C. Ne vždy jsou však výsledky srovnatelné.

Jak uložit pórek na zimu do chutného láku

Konzervovaný pórek je chutný a zdravý, a navíc vypadá i velmi atraktivně. Omyjte ho a nakrájejte na kolečka. Používejte co nejostřejší nůž! Napěchujte do sklenic a zalijte nálevem. Ten se míchá z vody, soli a octa nebo citronové šťávy (poměr voda a ocet si namíchejte podle vašeho uvážení).

Doporučujeme přidat také bobkový list nebo chilli papričku, ale může vám zachutnat i jalovec. Sklenice dobře zavíčkujeme a sterilujeme při 120 °C po dobu asi dvaceti minut. Takto uložený pórek vám ve spíži bez problémů vydrží i půl roku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno