Krev v moči

Krev v moči je příznak onemocnění, které by mělo být vyšetřeno a léčeno. Základní přehled možných příčin najdete v dalším textu.

Objevení krve v moči by mělo být impulsem k tomu, abyste neprodleně navštívili lékaře. Pokud krev v moči vidíte pouhým okem, jedná se o makrohematurii. V lékařské terminologii se ještě můžete setkat s mikrohematurií, což je množství krve v moči zjištěné laboratorním vyšetřením neviditelné zrakem. Obvykle se, zejména mezi pacienty, používá prostě hematurie nebo česky krev v moči.

Krev v moči totiž může znamenat závažné onemocnění. Pouze ve výjimečných případech se jedná o takzvanou rodinnou hematurii. To je diagnóza, kdy lékaři přes veškerá vyšetření pacienta a rodinných příslušníků nenalezli jiný důvod, než že se jedná o odchylku, která se v dané rodině vyskytuje (například u dcery a matky). V ostatních případech existuje široké spektrům možných důvodů krve v moči.

Nejčastější nemoci související s krví v moči

Infekce a záněty močových cest

Obvykle jsou způsobeny bakteriemi a pokud jsou neléčeny, můžou vás v některých případech ohrozit na životě. Hlavními příznaky jsou pálení a řezání při močení, zvýšená až vysoká teplota, krev v moči a bolest orgánu postiženého zánětem.

Rakovina ledviny

Právě toto onemocnění je jedním, ale nikoliv jediným, z hlavních důvodů, proč krev v moči nepodceňovat. Nádor ledviny se totiž může poměrně dlouhou dobu projevovat právě pouze krví v moči.

Porucha srážlivosti krve

Krev v moči může být jedním z projevů poruchy krevní srážlivosti. Dále může být onemocnění doprovázeno krvácením z dásní, z nosu, krví ve stolici nebo častým výskytem, na první pohled bezdůvodných, modřin.

Zvětšená prostata

Můžete trpět ukapáváním moči, pocitem nedostatečné vyprázdněnosti moči, častým močením a pálením při močení. K tomu se může přidat, ale také nemusí, výskyt krve v moči. V některých případech se může jednat i o rakovinu prostaty.

Poranění močových cest

Krev v moči se může vyskytovat také jako důsledek poranění některé části močového systému. K tomu může dojít úrazem, ale také například během operačního zákroku nebo vyšetření, jakým je například cévkování.

Rakovina močového měchýře

Může se projevovat podobně jako různé záněty močových cest, spolu s únavou a bolestí v oblasti zad.

Mezi dalšími chorobami najdeme například zánět dělohy, endometriózu, cukrovku, zánět cév, močové kameny atd.. Také některé léky zabarvují moč – například antibiotika.

Co vás čeká, pokud máte krev v moči

Základním vyšetřením krve v moči je laboratorní rozbor, při kterém se ukáže, kolik krve v moči máte a zda jsou vychýleny i další ukazatele. Velmi pravděpodobně vás čeká návštěva urologa, který vám ultrazvukem vyšetří ledviny a močový měchýř. U mužů vyšetří pohmatem prostatu. Podle výsledků můžete absolvovat i další vyšetření. Jak ultrazvukem, tak rentgenem. V některých případech můžete být posláni na CT vyšetření nebo magnetickou rezonanci. Vyhnout se nemusíte ani tolik neoblíbené cytoskopii, při které se zavádí tenká trubička s kamerou přes močovou trubici to močového měchýře. Každopádně to vše záleží na úsudku lékaře a výsledcích jednotlivých vyšetření. Podle toho se pak určí i následná léčba.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno