Křivice u dětí (Rachitis, Rachitida)

Křivice je dětské onemocnění, který je vyvolané nedostatkem vitamínu D. V článku si povíme jakými příznaky se projevuje křivice. Dozvíte se také základní informace o léčbě křivice.

Při Křivici se během růstu dítěte ukládá do kostí málo vápníku. To je právě způsobeno nedostatečným množstvím vitamínu D v organismu. To je způsobeno nedostatečným příjmem potravin s vitamínem D a nedostatečným pohybem na sluníčku (při pobybu na slunku se tvoří vitamín D). Kosti jsou pak jakoby více měkké, to může způsobovat až jejich prohýbání. Křivice se nejčastěji objevuje ve věku od 6 měsíců do 3 let věku dítěte. Křivice je zatím v České republice málo častá, ale podle posledních zpráv se výskyt Křivice v posledních letech zvýšil.

Křivice: příznaky a projevy

Řekneme si jak se obvykle projevuje křivice. Uvedeme si hlavní příznaky a projevy Křivice:

  • měknutí kostí – vzniká a projevuje se postupně.
  • deformamace kostí – někdy dochází až k prohýbání kostí
  • větší šance zlomeniny – u dětí postižených křivicí jsou častější zlomeniny.
  • měknutí lebeční kosti – tento příznak se projevuje u kojenců
  • problémy se zuby – zuby rostou nepravidelně a někdy s narušenou sklovinou

Léčba

Křivice se řeší podáváním vitamínu D. Většinou v tabletách. Pro lepší vstřebání vitamínu D se konzumuje společné s mlečnými produkty. Někdy se využívá také rybí tuk. Dítě by mělo jíst také dostatek potraviny s vysokým obsahem vitamínu D. Hodně vitamínu D obsahuje sleď, sardinky, losos, tuňák, makrela, máslo. Důležitý je také pravidelný pobyt na sluníčku pro tvorbu vitamínu D pomocí lidské kůže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno