Libeček

Libeček (Levisticum officinale) je bylinka, kterou známe jako klasické polévkové koření. Pokud ochutnáte list čerstvého libečku, hned se vám vybaví chuť domácky vyrobené polévky. Kromě toho je ale známá také jako přírodní afrodiziakum a v doplňcích stravy velmi často doprovází ženšen. Tato bylinka se využívá již celé generace. Listy libečku jsou velice podobné hladkolisté petrželce – nebo ještě více listům celeru.

Pěstování libečku

I když je libeček původem ze Středního východu, u nás patří k nejoblíbenějším bylinkám, které s oblibou pěstujeme. A to jak na zahradě, tak také v květináči. Libeček miluje světlo a teplo. Pokud tedy vybíráte stanoviště, zvolte takové, kde je maximálně částečný stín. Pokud je ale libeček na slunci, bude vyžadovat častější zálivku. Pěstujte jej stranou od ostatního ovoce nebo bylinek, protože je velmi aromatický a může ovlivnit chuť a vůni ostatních plodin. Obzvláště na jahodách a dalších bobulích je aroma libečku velmi nepříjemné.

Libeček

Vhodný substrát

Půda by měla být úrodná s velkým množstvím živin. Její pH je ideální v hodnotě mezi 6 až 7.

Zálivka

Libeček má rád vlhkou půdu, dejte si ale pozor na přemokření. Při zalévání je tedy potřeba zkontrolovat, jak na tom je půda. Nikdy by neměla vyschnout, což může být v létě, kdy panuje období horka, velmi náročné. Proto je vhodné přiložit k libečku vrstvu mulče, která zajistí vlhkost půdy a kontroluje také růst plevele. Libeček poměrně dobře snáší vápník, takže jej můžete zalévat i tvrdou vodou z vodovodu.

Pěstování na zahradě

Libeček potřebuje opravdu úrodnou půdu, proto je vhodné do ní před kultivací zapracovat kompost. Rostlinu je možné si předpěstovat doma v květináči. Při přesazování si připravte jámu, která je asi o 1/3 větší než kořenový bal rostliny. Všechny kořeny pečlivě skryjte do země. V prvních dnech po výsadbě dobře zalévejte. Díky tomu bylinka rychleji zakoření.

Pěstování v květináči

Libeček je možné pěstovat taktéž v květináči. Použijte opravdu hluboké květináče, aby rostlina dobře zakořenila. Ideální je keramický hrnec, který naplníte půdou s jílem a humusem. Na dno květináče použijte drenážní vrstvu (kusy keramiky, keramzit, hrubý štěrk, kamínky), která usnadní odtok vody. Každé dva týdny přidejte hnojivo. V zimě přeneste květináč do místnosti, která nemrzne, nebo jej zabalte do netkané textilie. Na jaře přesaďte do nového substrátu. Je možné, že budete muset použít další květináč, protože pokud se rostlině daří, rozroste se.

Libeček

Použití libečku

Libeček je aromatická bylina, která se používá zejména při přípravě polévek – zejména masových vývarů. Avšak již celá staletí se rostlina využívá také pro své léčivé účinky. Nejznámější jsou močopudné účinky této bylinky. Velmi často se proto používá při onemocnění močového ústrojí. Dobře funguje také pro detoxikaci organismu. Má antikoagulační účinek, za což vděčí látce zvané kumarin. Obsahuje rostlinné steroly, tj. fytosteroly, které pomáhají tělu bojovat a předcházet ateroskleróze. Pomáhá také při vykašlávání při suchém kašli. Pomáhá při obtížích způsobených žaludečními vředy a psoriázou.

Libeček

Libeček v kuchyni

Nejlépe si libeček vychutnáte čerstvý, to je nejvíce aromatický. Při vaření se přidává až nakonec, dlouhé vaření z něj udělá rozmázlou zelenou hmotu téměř bez chuti. Pokud je sklizeň vašeho libečku větší, než zvládnete ihned spotřebovat, můžete se rozhodnout pro tři možnosti, jak prodloužit jeho životnost. Za prvé, usušte ho. Jde to velice snadno, stačí si vybrat místo chráněné před přímým slunečním světlem a také před větrem. Za druhé, libeček můžete zamrazit. Jednoduše nasekejte listy tak, jak je nejčastěji používáte a zamrazte v sáčku či nádobě. Pro ještě delší životnost můžete libeček zmrazit ve tvořítku na led společně s vodou. Třetí možností je nechat libeček vykvést a vysemenit – díky tomu můžete očekávat napřesrok ještě větší úrodu.

Domácí bujonové kostky

Nespoléhejte se na nezdravý bujon, který je dostupný v obchodech. Vyrobte si své vlastní bujonové kostky. Použijte 900 g jakékoli zeleniny (například 1 bramboru, 2 mrkve, ½ cibule, 1 neoloupanou cuketu, 2 stonky řapíkatého celeru, hrst nebo i dvě hrsti libečku, 50 g celeru bulva). Dále si připravte 1 lžíci olivového oleje a 120 až 150 g soli. V širokém hrnci nebo pánvi rozpálíme olivový olej. Dáme na něj na malé kostičky nakrájenou zeleninu a asi 10 minut restujeme. Poté přisypeme sůl a ještě 10 minut povaříme. Pak odstavíme. Všechno rozmixujeme a pak opět na 10 až 15 minut povaříme. Jakmile zredukujeme všechnu tekutinu, vyklopíme směs na alobal. Urovnáme ji tak, aby měla výšku přibližně 1,5 cm. Nožem rozdělte tento plát na asi 24 až 28 kostek. Po vychladnutí dáme přes noc do mrazáku. Poté každý kus zabalíme zvlášť do alobalu a uchováváme v mrazáku, dokud je nebudeme potřebovat.

Libeček

Libeček v naší lékárně

Libeček se již celá staletí používá také jako afrodiziakum. Obsahuje totiž éterické oleje, které přispívají k prokrvení genitálií. A to vede ke zlepšení sexuálního života. Kromě toho je vhodný také na podporu trávení. Působí nejenom jako stimulant trávení, ale také zabraňuje nadměrnému kvašení ve střevech. Díky tomu zbavuje zažívacích potíží, jako je například nadýmání. Ve formě infuze používáme libeček k prevenci vzniku krevních sraženin, při kašli, při detoxikaci, při problémech s močovým měchýřem a samozřejmě také při trávicích obtížích a ledvinových kamenech.

Dávkování libečku

Pro přípravu odvaru bychom neměli použít více než 3 čajové lžičky této bylinky. Současně by odvar připravený z libečku neměl být podáván osobám mladším 18 let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno