Medvědí česnek

Medvědí česnek (Allium ursinum) nebo také lesní česnek, je členem čeledi amarylkovitých. Duben je obdobím, kdy se spousta lidí vydává jít hledat tuto všestrannou a štiplavou rostlinu, která má široké využití v kuchyni. Tato rostlina může dosáhnout výšky až 50 centimetrů. Její listy i květy jsou jedlé. Listy rostou většinou již v březnu, ale teprve od dubna do července se objevují květy. Svůj název dostal podle skutečnosti, že medvědi hnědí si na této rostlině rádi pochutnávají. Medvědí česnek je tvořen cibulkou, stonkem, listy a bílými květy ve tvaru hvězdy.

Medvědí česnek

Jaké jsou přínosy medvědího česneku pro zdraví?

Medvědí česnek se používá již tradičně v celé Evropě jako jarní tonikum. Má skvělé vlastnosti, které jsou předpokladem pro čištění krve (stejně jako je tomu u klasického česneku a cibule), snižování hladiny cholesterolu a krevního tlaku. To všechno pomáhá snižovat riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice. Medvědí česnek je jak antibiotikum, tak antibakteriální a pomáhá i při trávení.

Další použití pro divoký česnek

V minulosti lidé často listy medvědího česneku povařili a odvar používali jako dezinfekční prostředek. Jeho vůně odpuzuje kočky, proto se často pěstuje jako součást ornitologické zahrady. I přes silnou vůni má medvědí česnek mnohem jemnější chuť než běžný česnek. Proto jej mohou konzumovat i osoby, kterým běžný česnek vadí. Před rozkvětem je možné si ho splést s konvalinkou – toto může být fatální, protože listy konvalinky jsou jedovaté.

TIP: Pokud chcete sbírat ještě mladé listy medvědího česneku a bojíte se, že si jej spletete s konvalinkou, poradíme vám jednoduchý trik. Promněte list medvědího česneku mezi prsty a přičichněte k nim – měli byste cítit výrazné česnekové aroma.

Medvědí česnek květ

Medvědí česnek v kuchyni

Jedlé jsou všechny části rostliny, jak listy, cibulky, tak také květy této rostliny. Listy lze jíst syrové nebo vařené a jsou užitečným doplňkem k nevýrazným jídlům, jako je například tvaroh. Používají se do polévek, omáček, na přípravu pesta či másla s medvědím česnekem. Můžete je přidat pod pečené maso nebo do bramborové kaše. Listy se skvěle hodí do salátu, poskytují mu příjemnou, i když nečekanou chuť. Květy je možné přidat jako ozdobu do salátů, sendvičů nebo jimi ozdobit klasické české chlebíčky (například k velikonočnímu pohoštění). V zásadě lze divoký česnek použít podobně jako stroužky česneku, ale mějte na paměti, že chuť bude méně výrazná. Vaření vyčerpává česnekovou chuť, takže ji přidejte na konci vaření, abyste si zachovali více chuti.

Pesto z medvědího česneku

Na přípravu tohoto pesta budete potřebovat jen tři ingredience. 120 g medvědího česneku (listů), 15 g soli a 100 ml olivého oleje (extra panenského). Všechny tyto ingredience rozmixujte dohladka, vložte do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici. Můžete postupně odebírat například pro pečená masa, do těstovin, na chleba a do dalších receptů. Vydrží vám až do příští sezóny medvědího česneku.

Pesto z medvědího česneku

Máslo z medvědího česneku

Bylinková másla používáme jako pomazánku na chleba, nechte je rozpustit na steaky, plňte jimi pečená masa, míchejte je s dušenou zeleninou a podobně. I zde si vystačíte se třemi ingrediencemi: 200 g másla pokojové teploty, 50 g medvědího česneku a půl lžičky soli. Všechno dejte do mixéru a rozmixujte. Směs můžete v potravinové fólii vytvarovat na váleček, nebo jí plňte silikonové formičky. Toto máslo můžete i zamrazit.

Máslo z medvědího česneku

Polévka z medvědího česneku

Jednu cibuli nakrájíme na jemno a restujeme na másle. Až začne zlátnout, zalijeme ji 150 ml bílého vína (suchého) a necháme ho vypařit. Zalijeme jedním litrem zeleninového vývaru a přídáme na kostičky nakrájené brambory (asi 3 kusy střední velikosti). Až jsou brambory měkké přidáme nadrobno nakrájený medvědí česnek a podle chuti sůl a pepř. Kdo chce, může ještě zjemnit 100 ml smetany.

Kde najít medvědí česnek?

Medvědí česnek najdeme na stinných, obvykle vlhkých místech ve shlucích. Při sběru vždy odtrhněte jeden až dva listy z každé rostliny a pohybujte se tak, abyste zbytečně nešlapali po ostatních rostlinách. Vzhledem k tomu, že tato dvě jednoduchá pravidla nebyla dodržována a lidé toužící po tom, zpeněžit to, co jim příroda nabídla zdarma, přispěli k ničení porostů medvědího česneku. Trhejte jej proto jen pro svou vlastní spotřebu a s rozumem!

Medvědí česnek rostliny

Skladování medvědího česneku

Je důležité, abyste medvědí česnek skladovali správně, aby nedošlo k jeho vysychání. Nejlepší způsob, jak udržet divoký česnek čerstvý, je umístit ho do sklenice s vodou a uložit ji v lednici, kde vydrží alespoň týden.

Medvědí česnek není pro každého

Lidé, kteří jsou citliví na česnek, cibuli, pórek nebo šalotku by měli i medvědí česnek ochutnat nejprve v malém množství. Ženy, které koji nebo jsou těhotné, by se také měli užívání vzhledem k nedostatečnému klinickému testování raději vyhýbat. Medvědí česnek je bylina ředící krev, která zvyšuje pravděpodobnost krvácení při užívání s warfarinem nebo jinými antikoagulačními léčivy.

Pěstování medvědího česneku

Medvědí česnek není těžké pěstovat. Upřednostňuje chladné počasí a nejčastěji se pěstuje během podzimu, takže může celou zimu začít rozvíjet svůj kořenový systém. Můžete jej pěstovat v jakékoli půdě, největší výnos ale získáte při rozmezí pH 6,2 až 6,8. Medvědí česnek roste nejlépe v písčitých, dobře odvodněných půdách, které chrání rostlinu před zamokřením. Cibulky se sadí přímo do země, ve vzdálenosti 15 cm od sebe. Listy a květy divokého česneku lze sklízet každé jaro. Každé léto můžete cibulky vykopat a znovu vysadit pro růst v nové sezóně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno