Meruňky

Meruňky patří k velmi oblíbenému ovoci, které není třeba nějak dlouho představovat. Věděli jste, že tyto peckoviny jsou nejen chutné, ale také podporují zdraví a krásu? Tak za prvé: obsahují antioxidanty, které mají protirakovinné vlastnosti a působí proti předčasnému stárnutí. Taktéž mají pozitivní vliv na krevní tlak, trávení a funkci ledvin. Jsou zásadotvorné, proto se hodí pro lidi trpícími překyselením žaludku.

Historie meruněk

Meruňky pochází původem z Asie – konkrétně z oblasti Kyrgyzstánu, Číny a Koreje. Divoké meruňky je možné nalézt v Japonsku. Meruňky se ale pěstují již více než 4000 let, a to nejen pro své plody, ale také pro svůj dekorativní vzhled. Do Evropy se meruňky dostaly z Arménie – prý dokonce jedna z barev na arménské vlajce je meruňková! Arménie se obecně považuje za kolébku meruněk, můžete zde najít více než 50 druhů tohoto ovoce. V 18. století se meruňky dostaly také do Ameriky a v současné době jsou pěstovány na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy.

Pozor na mráz

Meruňka miluj světlo a teplo, což ale neznamená, že není odolná vůči mrazu – zvládne i teploty do 30 °C. Avšak pro květy může být mráz kritický – jsou na něj velice náchylné a z úrody nemusí být nic. Proti tomuto existuje hned několik lidových pomůcek, nicméně ani jejich účinnost není stoprocentní. Jinak je ale pěstování obecně bezproblémové.

Meruňky na stromě

Barva meruněk

Meruňky mají svou žlutooranžovou barvu díky pigmentu, jehož název velmi dobře známe: beta-karoten. Díky tomuto žlutému pigmentu dokážou meruňky produkovat vitamín A, který je velmi důležitý pro zdraví očí. Kromě toho je beta-karoten silným antioxidantem. Jak už jsme uvedli, antioxidanty mohou působit příznivě na lidské zdraví: pomáhají odstraňovat potenciálně škodlivé toxiny z těla ven, čímž předchází mnohým nemocím. Meruňky jsou také důležité pro mladistvý a zdravý vzhled pokožky. Stačí sníst tři meruňky denně, abyste si zajistili potřebnou dávku beta-karotenu na den.

Účinky na lidské zdraví

Kromě již zmíněného obsahují meruňky také velké množství draslíku, který je prospěšný pro správný krevní tlak a funkci ledvin. Významné je taktéž množství železa, vápníku, fosforu, vitamínů B, C a vlákniny. Právě díky vláknině se meruňky podílí na regulaci trávicího systému a díky železu zase působí proti anémii. Zejména sušené meruňky jsou zásadité, a proto se doporučují lidem trpících acidózou, nebo pro lidi, kteří jedí každý den maso (má okyselující vlastnosti). Pro obnovení acidobazické rovnováhy v těle stačí sníst několik kusů. Pozor na sušené meruňky – oproti čerstvým osahují více beta-karotenu, ale mají také vyšší množství kalorií: 100 g čerstvých meruněk obsahuje 47 kcal, 100 g sušených meruněk 284 kcal.

Meruňky na talíři

Jádra meruněk

Meruňková jádra připomínají svým vzhledem a chutí mandle. To je také důvod, proč lidé začali meruňková jádra na místo mandlí používat. Ukázalo se ale, že syrová jádra obsahují sloučeninu zvanou amygdalin, která se po konzumaci přeměňuje na kyanid – což je látka způsobující otravu. Projevuje se horečkou, nevolností, bolestmi hlavy, nespavostí, žízní, bolestmi kloubů, klesajícím krevním tlakem, nervozitou či letargií. Pro překročení bezpečného množství stačí dospělým lidem sníst tři malá syrová jádra meruněk. I přesto nachází jádra své uplatnění ve farmaceutickém či kosmetickém průmyslu.

Ovocné knedlíky

Meruňky v kuchyni

Meruňky si nejlépe vychutnáme jen tak, když jsou syrové. Je ale důležité, aby byly dostatečně zralé, protože po odtržení od stromu nedozrávají snadno a ztrácejí chuť. Nevyplácí se proto kupovat v obchodě nazelenalé meruňky, jejich barva možná dojde, chuť však ne. Z meruněk se velmi často připravují džemy, marmelády, konzervy, želé, likéry či dokonce tinktury. Čerstvé je můžete přidávat do ovocných (nebo i zeleninových) salátů. Sušené se používají často v kombinaci s masem (například jako nádivka). Ideální jsou pro použití do koláčů, dezertů, ovocných knedlíků.

Meruňky v kuchyni

Kuřecí stehýnka s meruňkovou marmeládou

Meruňka se skvěle hodí také k masu – například ke kuřecímu. Troubu předehřejte na 200 °C. Omyjte si 12 spodních kuřecích stehýnek a osušte je. Dejte je do pekáčku, zakápněte olivovým olejem a vmasírujte do nich sůl a pepř. Pečte je asi 35 minut. Mezitím si připravíme marinádu. Smícháme na ni 100 g meruňkové marmelády, šťávu a kůru z poloviny citronu. Touto směsí potřete ještě horká kuřete a pečte ještě asi 5 minut. Dejte si pozor, marináda se velmi snadno může připéct.

Meruňkový ledový čaj

Na začátku je potřeba vyrobit si čaj. Přiveďte 400 ml vody k varu a vložte 5 čajových sáčků (příchuť je zcela na vás, doporučujeme ale čaje nepříliš výrazné chuti). Nechte vyluhovat podle návody a pak čajové sáčky vyjměte a vyhoďte. Do ještě teplé směsi vsypte 1 hrnek cukru a promíchejte, aby se dobře rozpustil. Přilijte ¾ hrnku čerstvě vymačkané citronové šťávy a 600 ml vody. Nyní si připravte odšťavňovač: vaším cílem je z čerstvých meruněk získat 360 ml šťávy. Tu pak vmíchejte k čaji. Nechte vychladit a podávejte.

Grilované meruňky se sýrem Brie

K letnímu grilování se skvěle hodí ovoce. Tak například meruňky jsou pro tyto účely ideální! Přepulte si 5 meruněk a pecku vyjměte a vyhoďte. Grilujte je řeznou stranou dolů po dobu několika minut – meruňky by měly trochu změknout. Po ugrilování meruňky skládejte řeznou stranou nahoru a na každou půlku dejte jeden kousek sýru Brie, který jste nakrájeli na plátky a zkrátili je podle velikosti meruňky. Ozdobte ještě zamotaných proužkem prosciutta, přelijte medem a podávejte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno