Molusky jsou pupínky o velikosti několika milimetrů až jednoho centimetru. Svým vzhledem připomínají bradavice. Nejčastěji se vyskytují u dětí, jsou virového původu a jejich odstranění může být obtížné.
Molusky jsou drobné narůžovělé pupínky. Jde o infekční vysoce nakažlivé onemocnění, které se vyskytuje u dětí i dospělých. U dětí se však vyskytují častěji a hůře se odstraňují. Puchýřky se vyskytují po celém těle v různé velikosti, rozmnožují se rozškrábáním a přenáší se kontaktem s infikovanou osobou, a to i pohlavním stykem. K přenosu stačí i kontakt s infikovaným předmětem, např. ručníkem či oblečením. Díky své vysoké infekčnosti může být léčba molusek náročná a zdlouhavá. Často dochází k tomu, že jakmile se postižená osoba molusek zbaví, záhy se objeví další na úplně jiném místě. Svým vzhledem připomínají bradavice, molusky se však vyskytují méně často.
Průběh onemocnění
U osoby, nakažené virem poxvirus, dojde po několika dnech k výskytu molusek. Zprvu se objevují v menší míře, bývají velké několik milimetrů. Jsou lesklé, vystouplé a v centru mohou mít důlek. Po zatlačení z nich vytéká hustá šedobílá hmota. Puchýře sami od sebe nejsou bolestivé, ale svědí a nutí postiženou osobu ke škrábání. Vlivem škrábání však dochází k jejich výraznému rozšiřování. Nejčastěji se vyskytují v oblasti obličeje, na krku, v podpaží a v oblasti genitálií. Moluska se řadí mezi nezhoubné novotvary, ve většině případů nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace. Výjimku tvoří situace, kdy se virus dostane do krve a ovlivňuje imunitní systém, jde však o velmi vzácný úkaz. Během několika měsíců moluska sama od sebe zmizí. Doporučuje se však její odstranění, jelikož je stále infekční a hrozí tak vážné riziko přenesu na další osoby a vznik nových molusek díky rozmnožování.
Odstranění molusek
Pokud se na vašem těle vyskytly molusky, co nejdříve navštivte dermatologa, který vám je chirurgicky odstraní. Molusky lze odstranit různým způsobem, často např. použitím chirurgické lžičky a jejich mechanickým odřezáním. Místo rány se následně dezinfikuje pomocí jódové tinktury. Malusky se však odstraňují i dalšími mikro chirurgickými zákroky, např. použitím tekutého dusíku, čímž dojde k jejich zmrazení, či naopak vysokou teplotou. Přímý chirurgický zásah do tkáně může být bolestivý, proto lékaři často na pacienta aplikují lokální anestezii, používají znecitlivující masti či v případě většího výskytu molusek, které je třeba odstranit, uvedou pacienta do celkové narkózy. Pokud se vyhýbáte mechanickým chirurgickým zákrokům, poraďte se s lékařem, ten by vám měl doporučit léky pro zvýšení schopnosti imunitního systému a roztok hydroxidu draselného, který lze aplikovat místně přímo na puchýřky.