Hnědé skvrny na zubech: proč vznikají a jak se jich zbavit?

Hnědé skvrny na zubech odstraní změna návyků, zubař nebo lepší technika čištěníPo krásném a zářivém úsměvu touží snad každý z nás. A není se čemu divit, vždyť chrup patří mezi naše tzv. vizitky, které dennodenně ovlivňují spoustu činností. Zuby se tak mimo jiného podílejí i na dojmu, co děláme na druhé lidi.Hnědé skvrny na zubech odstraní změna návyků, zubař nebo lepší technika čištění

Co ale dělat, když nevypadají podle našich představ, protože se na nich objevují hnědé fleky a skvrny?Hnědé skvrny na zubech odstraní změna návyků, zubař nebo lepší technika čištění

Chrup je mnohdy „nevyzpytatelný“. Můžeme mu věnovat dokonalou péči, a přesto nás může trápit problémy, jako jsou kazy, záněty nebo právě nevzhledná lokální zabarvení. Důvodů, proč se skvrny tvoří, může být hned několik.

Obvyklé příčiny vzniku hnědých skvrn na zubech

  • Jídlo a pití – na zubech mohou ulpívat pigmenty, které se nacházejí v potravinách. Nejsilnější jsou v tomto ohledu káva, červené víno a čaj.
  • Kouření – hnědé zbarvení se objevuje u silných či dlouhodobých kuřáků, protože nikotin narušuje složení slin, které se jinak podílejí na ochraně chrupu, a kouř obsahuje pigment podobně jako potraviny.
  • Zubní kaz – hnědý flek může také ukazovat na chronický kaz, který bývá výsledkem nedostatečné nebo nesprávné hygieny.
  • Zubní kámen – tvoří se ze zubního plaku, na kterém se dále zachytávají zbytky slin a pigmentů z potravin.
  • Velké množství fluoridu – způsobuje tzv. fluorózu, která v pokročilém stádiu zabarvuje sklovinu do žlutohněda.

Bílé zuby

Jak odstranit hnědé skvrny

Prvním krokem je vždy odhalení příčiny. Proto se zamyslete nad tím, jaké potraviny a jak často konzumujete. Pokud kouříte, pak je vše jasné. Jestliže se vás tohle netýká, pak bude nejspíš na vině popisovaný kámen či kaz.

Ať tak, nebo tak, vyrazte k zubnímu lékaři a problém s ním zkonzultujte. Chrup si prohlédne a následně zhodnotí, co je nejpravděpodobnějším důvodem pro vznik hnědých skvrn. Také navrhne vhodnou „léčbu“ – buď vám poradí, že máte omezit rizikové pokrmy a nápoje, eventuálně kouření, nebo vám zuby ošetří. Případně vás pošle na dentální hygienu.

Ze své vlastní vůle můžete také absolvovat komerční bělení zubů, při kterém je možné zatočit se skvrnami od pigmentů. Existují také bělicí sady pro domácí použití, kdy si bělicí prostředek nanesete dle návodu na chrup sami. Princip vybělení spočívá v oxidační reakci ve vrstvě skloviny, kdy reagují peroxid vodíku a karbamid peroxid.

Dále lze zakoupit i pasty s bělícím účinkem. Případně můžete vyzkoušet „babské rady“, které uvádějí, že s vybělením pomůže:

Měli byste si ale dát pozor, abyste si intenzivním čištěním s využitím vyjmenovaných pomocníků (zejména těch abrazivních a agresivních) sklovinu spíše nepoškodili, než vybělili.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno