Nedostatek testosteronu

Dnešní článek je důležitý především pro muže. Testosteron by se totiž dal nazvat také hlavním hormonem mužnosti. 90 % jeho množství se tvoří ve varlatech, zbylých 10 % je pak syntetizováno v nadledvinkách. Do určitého věku (30-40 let) je jeho tvorba dostatečná a muže tak nic neomezuje a mohou vést normální aktivní život. Jenže vlivem věku, ale i dalších faktorů, se může testosteron z těla vytrácet. A právě na jeho nedostatek se podíváme na následujících řádcích.

Jaké jsou příčiny nedostatku testosteronu?

Kromě již zmiňovaného věku, kdy se úbytek tohoto hormonu dostaví zákonitě u každého, se najdou i jiné Muž, který trpí nedostatkem testosteronu.příčiny. Ty se samozřejmě nevyhýbají ani mladší populaci mužů a bohužel se rozmáhají čím dál tím více. Přeci jenom ubylo fyzické práce, přibyl stres a zásadami zdravé stravy se také všichni neřídí.

Nejčastější příčiny:

·         Ateroskleróza – zhorší se přívod krve

·         Chronické selhávání ledvin

·         Obezita – ta dokáže vyvolat a překrýt mnoho nemocí

·         Nadužívání alkoholu

·         Kouření cigaret a braní drog nebo anabolik

·         Užívání protinádorových látek – např. chemoterapie

·         Úraz varlete

·         Vystavení ionizujícímu záření

·         Časté přehřátí varlat – typicky mají muži na klíně několik hodin notebook

Jedná-li se o chronický nedostatek testosteronu (dlouhodobý), říká se mu také ADAM – zkratka několika anglických slov. Při podezření si vás lékař podrobně vyšetří a stanoví léčbu na základě určené příčiny.

Co způsobuje mužskému tělu nedostatek testosteronu?

Bohužel s sebou může tento fakt přinášet mnohé nepříjemnosti. U starších mužů někdy mluvíme také o tzv. andropauzeekvivalent ženské menopauzy. Pomalu začnou přicházet o to, co je dříve dělalo mužem. Důležité je, se s tím zdravě vyrovnat a nepropadnout panice. Každý musí jednou zestárnout, nemá cenu tento fakt ignorovat.

Teď už ale k příznakům, které doprovází nejen andropauzu, ale i mladší muže, kteří trpí nedostatkem testosteronu z jiných (výše zmíněných) důvodů.

Hlavím a pro může často největším problémem, je ztráta libida, poruchy erekce a pokles všeobecného zájmu o sex. Pacienti sex nechtějí, a pokud ano, často mají fyzické potíže s jeho provedením. V takovou chvíli by se měli jejich partner či partnerka snažit být oporou a muže povzbuzovat. Nejhorší je jít cestou výčitek a naléhání.

Další příznaky:

·         Ukládání tuku na břiše

·         Svalová slabost – obecně pokles kondičky

·         Řídnutí kostí

·         Výkyvy nálad a deprese

·         Zhoršení paměti a poruchy soustředění

·         Návaly horka nebo naopak chladu – pocení

Rychle k lékaři

Ještě než se pustíte do léčby, je dobré si svoji hypotézu nechat potvrdit odborníky. V tomto případě je to lékař – endokrinolog. Mladší generace mužů má samozřejmě šanci na to, aby se úplně uzdravila (záleží na příčině).

Určitě se nebraňte léčebnému postupu, který zvolí váš ošetřující lékař. My vám však doporučujeme vyhledat zároveň pomoc i v přírodě. Je spousta bylinek a babských rad, které na podobné problémy fungují přímo báječně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno