Co dělat při bodnutí muchničkou

Muchničky jsou drobné mušky, které měří většinou 2 až 6 mm a dokážou podobně jako komáři dost znepříjemnit pobyt venku v létě nebo během teplého podzimu. Jejich štípance patří mezi nejbolestivější a nejsvědivější. Poradíme vám, jak se s nimi co nejrychleji a nejlépe vypořádat.

I když se muchnička zdržuje převážně v okolí vodních ploch a toků, není nic neobvyklého, že se vyskytuje i u lidských obydlí a ve městech. Poznáte ji podle zavalitého těla a dvou křídel.

Bodnutí od ní vás bude hodně svědit (klidně až s odstupem třeba 2 dnů), což s sebou přináší i velké riziko v podobě rozškrábání postiženého místa a následného vzniku ranky, do které snadno pronikne infekce. Kromě toho se může kousnutí postarat i o vyvolání nebezpečné alergické reakce.

Bodnutí muchničkou u rybníku

Jak štípanec ošetřit

Jestli se po bodnutí objeví otok, platí klasická doporučení jako:

  • Přikládání studeného obkladu a podávání medikamentů, které účinkují proti alergii.
  • Lze použít i běžně dostupné krémy, masti a gely, co chladí a snižují míru bolesti a svědění po kousnutí hmyzem.
  • Pokud zmíněné přípravky nemáte při ruce, dočasně je nahradíte rozkrojenou cibulí, kterou přiložíte přímo na kousanec.

Některé zdroje uvádějí, že vítaným pomocníkem může být i šťáva z netřesku, levandulový olej nebo obyčejný bílý jogurt.

A co naopak nedělat? Určitě vzniklou ranku neškrábejte, jinak riskujete zanícení, které nakonec může vyžadovat léčbu antibiotiky. Také zapomeňte na pomazání octem. Ve slinách muchniček se totiž nachází kyseliny. A tak by se mohl otok spíše zvětšit, než aby ustupoval.

Když se potíže zhoršují nebo ani po několika dnech neustupují, zvažte návštěvu lékaře. U malých dětí, alergiků nebo citlivých starších se doporučuje konzultaci s odborníkem příliš neodkládat.

Nejlepší ochrana: repelenty a vhodné oblečení

Dá se před muchničkou bránit? Je to stejné jako u již zmiňovaných komárů – používejte repelent, co tento hmyz od bodnutí, resp. kousnutí, odradí. Také se vyplatí zhoršit cestu k vaší kůži = oblékejte trika s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty místo šortek nebo sukně. Údajně muchničky více přitahují tmavé plochy, proto se raději přiklánějte ke světlým odstínům oblečení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno