Po kolika letech na tetanovku? Známe odpověď

Očkování proti tetanu, nebezpečné bakteriální nemoci, je v České republice zavedeno plošně. Setkáváme se tak s ním od útlého dětství. Tetanovku dostáváme jako miminka, děti, teenageři i dospělí.

Ale právě v dospělosti na ni můžeme zapomenout, protože už nechodíme k pediatrovi, který potřebu vakcinace „hlídá“. V tomto článku si to vyjasníme – přinášíme užitečný přehled termínů pro každého, kdo si někdy položil otázku: „A po kolika letech musím vlastně na tetanovku zase?

Co je tetanus a jak se nákaza projevuje

Málokdo si uvědomuje, před čím injekce chrání. Přitom jde o závažné infekční onemocnění, co může končit smrtí. Způsobuje ho bakterie Clostridium tetani, která se běžně vyskytuje v trávicí soustavě koní a skotu. Z jejich výkalů se dostává do půdy. A odtud se může přes ránu na kůži dostat do těla člověka.

Při nákaze se spóry bakterie začnou v organismu množit, a tím dojde k produkci toxinu, který se naváže na nervový systém, konkrétně na vlákna u příčně pruhovaného svalstva. A to pak způsobuje bolestivé křeče. Nejprve se objevují záškuby a další potíže v oblasti obličeje, později se problémy „přesídlí“ na trup, ruce a nohy.

Tetanus lze léčit různými metodami, avšak léčba trvá a je poměrně komplikovaná. Dle závažnosti je potřeba jednotlivé postupy kombinovat. Základem je podání speciálního imunoglobinu, který má za úkol zabránit rozvoji choroby. K tomu se přidávají antibiotika, analgetika a uklidňující přípravky. Největší riziko představuje situace, kdy tetanus postihne plíce nebo srdce.

Lékař aplikuje tetanovku

Očkování proti tetanu: harmonogram

Protože očkování představuje jedinou účinnou prevenci před tetanem, bylo v naší zemi zavedeno plošně. A je plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. U dětí je první injekce součástí hexavakcíny, která chrání i před dalšími chorobami, jako je dávivý kašel, obrna, záškrt a další.

Kdy se tedy tetanovka aplikuje od novorozeneckého věku po dospělost a jaké jsou doporučené intervaly?

  1. tetanovka: mezi 13.–15. týdnem
  2. tetanovka: po měsíci od první
  3. tetanovka: po měsíci od druhé
  4. tetanovka: šest měsíců od třetí
  5. tetanovka (přeočkování): v 5 nebo 6 letech
  6. tetanovka (přeočkování): ve 14 nebo 15 letech

Další tetanovky následují vždy po zhruba 15 letech (tedy ve 30, 45 a tak dále). Osoby starší 60 let by měly mít interval 10 let.

Každý dospělý jedinec by si měl potřebu očkování sám ohlídat, aby prevenci tetanu zbytečně nezanedbal. Následky takového „malého zapomenutí“ totiž mohou být fatální. Pokud si nejste jistí, jak to máte s přeočkováním právě vy, informujte se u svého praktického lékaře.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno