Jablečný ocet: Účinky, užívání, dávkování

Jablečný ocet není jen skvělou pochutinou, hodící se do salátu či jiných pokrmů. Kromě typické chuti se také může pyšnit celou řadou zdraví prospěšných látek. Kdy a proč jablečný ocet požívat? Jsou jeho účinky opravdu tak blahodárné, jak se o tom hovoří?

Výroba jablečného octa

Jak je z názvu patrné, jablečný ocet je vyrobený z jablek. Ta jsou rozdrcena a nechávají se kvasit. Jablečný ocet se vyrábí na základě procesu fermentace, tedy na procesu, kdy dochází ke štěpení cukrů bakteriemi a také kvasinkami. Jablečný ocet lze v dnešní době zakoupit v každém supermarketu, prodává se v lékárnách také ve formě tabletek. Máte-li doma jablka, jablečný ocet si můžete vyrobit také svépomocí.

Jablečný ocet – často přeceňovaný

JablkoDříve, než se pustíme do výčtu a popisu pozitivních vlastností jablečného octa, rádi bychom upozornili, že léčivé účinky bývají často přeceňovány. Bývá označován jako elixír života a používá se často k léčbě čehokoliv, existují i tací, kteří jej popíjí pravidelně několikrát denně. To je ovšem ze zdravotního hlediska spíše kontraproduktivní. Doporučujeme používat jablečný ocet jako doplněk stravy a především jako dochucovadlo pokrmů. Z vědeckého pohledu nebyly zjištěny žádné velké prokazatelně příznivé účinky jablečného octa.

Léčivé účinky

Když už máme jasno v tom, že jablečný ocet není lékem na vše, můžeme se konečně přesunout k samotným pozitivním účinkům. Jablečný ocet má pozitivní vliv na následující:

Čištění organismu

Stejně jako i jiné potraviny také jablečný ocet slouží k detoxikaci těla. Pomáhá ředit krev, ničí bakterie ve střevech. Právě jablečný ocet je tak ideálním doplňkem při pravidelných detoxikačních procedurách.

Ošetření pleti

Jablečný ocet je vhodný k ošetřování pleti. Máte-li problémy s akné, vyrážkami nebo jinou vadou pleti, můžete ji jablečným octem potírat. Je třeba ale myslet na to, že obsahuje kyselinu, proto brzy po aplikaci pleť řádně opláchněte a osušte.

Spalování tuků

O jablečném octu můžeme často slýchat také ve spojitosti s hubnutím. Je nutné říci, že budete-li tento ocet pít, rozhodně nezhubnete. Pomáhá však při trávení a zlepšení průchodu potravy, takže určitý podíl na spalování tuků opravdu má.

Nepodložené pozitivní účinky

Toto byly pozitivní účinky jablečného octa, které jsou opravdu podloženy. Existuje však celá řada dalších, na kterých se vědci ani laici nemohou shodnout. Jen pro úplnost přinášíme i tyto pozitivní účinky. Jde o čištění ledvin, pomoci při únavě, artritidě nebo dně.

Rizika konzumace jablečného octa

Na závěr bychom chtěli upozornit, že pravidelná konzumace jablečného octa (tj. několikrát denně) se nedoporučuje. V takovém případě může mít i negativní dopady. Ocet obsahuje kyselinu octovou, která může poškodit tkáň, také zubní sklovinu, může také reagovat s projímadly či jinými léky a při nadměrné pravidelné konzumaci také zhoršit hustotu kostní tkáně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno