Ovoce rambutan

Slyšeli jste někdy o exotickém ovoci, zvaném rambutan? Má červenou barvu, díky svým ostnům připomíná mořského ježka a má příjemnou sladkokyselou chuť.

Ačkoliv se exotické ovoce pomalu dostává na pulty českých obchodů, s rambutanem se u nás setkáte jen stěží. K dostání je především ve specializovaných obchodech s exotickým ovocem a čas od času se může objevit i na pultech asijských tržnic.

Výskyt

Strom rambutan roste především na území východní Asie. Největšími exportéry rambutanu jsou Vietnam a Thajsko. Není tak divu, že jen můžete poměrně jednoduše zakoupit právě na velkých vietnamských tržnicích. Obyvatelé Prahy mohou navštívit Sapu, ti Brněnští zase tržnici na Olomoucké. Kromě Vietnamu a Thajska se však s rambutanem můžete setkat i v Austrálii nebo na Srí Lance.

Plody

Jakmile se s rambutanem jednou setkáte, příště jej poznáte na sto honů. Plody rambutanu mají totiž specifický vzhled i chuť. Díky své slupce s velkým počtem bodlin, které však nejsou příliš ostré, připomínají mořského ježka. Mají světle červenou barvu, která může být na některých místech i takřka bílá. Průměr plodu je kolem 5 centimetrů. Pod tvrdou slupkou se nachází měkká bílá dužina, připomínající dužinu jiného exotického ovoce – liči. I výrazná sladkokyselá chuť a bohaté aroma je do značné míry podobné liči.

Loupání rambutanu a jeho konzumace

Pokud se k exotickému ovoci rambutanu někdy dostanete, musíte tvrdou „ježkovitou“ slupku oloupat a dostat se k bílé dužině. Volte takové kusy ovoce, které jsou již změklé, lépe se vám budou loupak plody větších rozměrů. Do jedné ruky uchopte plod rambutanu a do druhé ostrý nůž. Slupku jím obřízněte po celé délce a jednu část slupky odklopte. Dostanete se k měkké dužině, kterou můžete pomocí lžičky z druhé části slupky jednoduše vyloupnout. Rambutan se obvykle konzumuje syrový. Krásnou měkkou dužinu tak můžete pojídat bez jakékoliv tepelné úpravy.

Použití

Rambutan se však konzumuje i jiným způsobem než zasyrova. Používá se k přípravě džemů, marmelád a kompotů. S nakládaným rambutanem v sladkém nálevu se můžete v některých asijských obchodech také setkat. Uprostřed dužiny se nachází semena plodu, která nachází také své využití. Používají se při výrobě rostlinných olejů a také při výrobě přírodní kosmetiky. Rambutan můžete použít rovněž jako surovinu při přípravě salátů, dezertů či moučníků.

Exotické druhy ovoce nám otevírají nové možnosti doposud nepoznaných chutí. Pokud se s rambutanem někdy setkáte, neváhejte a přidejte si ho do nákupního košíku. Možná vás jeho výrazná sladkokyselá chuť mile překvapí a stane se jedním z vašich oblíbených druhů exotického ovoce, které se pěstují na druhé straně zeměkoule.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno