Klikva

Na první pohled připomíná brusinku, jako brusinka se používá, ale liší se svou chutí. Jedná se o keř zvaný klikva, jehož plody mají látky s regeneračními účinky, podporujícími pleť. Klikva obsahuje spoustu antioxidantů a její konzumaci prospívá zdraví.

Klikva obecná je keřík, který roste především v horských oblastech. Nachází se i v České republice, kde je volně rostoucí klikva chráněná. Setkat se s ní můžete i v Americe či Asii. Často se také označuje jako kanadská brusinka, jde však o matoucí název, protože o brusinku nejde. Keř klikva má růžové plody a bobule, které jsou ve srovnání s brusinkou červenější a větší.

Klikva a léčivé účinky

Klikva je známá především díky pozitivnímu působení při onemocnění močových cest a při prevenci. Při pravidelné konzumace je riziko onemocnění močových cest výrazně snižováno. Odborníci však upozorňují, že klikva je vhodná především pro podpůrnou léčbu a rozhodně nenahradí antibiotika. Pokud tak problémy s močovými cestami po konzumaci klikvy během několika dní neustoupí, je třeba navštívit lékaře, který nasadí antibiotika. Díky vysokému obsahu vitamínu C je klikva současně vhodným doplňkem stravy. Vitamín C je pro lidský organismus zásadně důležitý a přispívá k posílení imunitního systému. Klikva rovněž zbavuje moč nepříjemného zápachu.

Použití klikvy v kuchyni

Klikva má dlouholetou tradici pro použití v léčitelství i kuchyni. Využívá se podobně jako brusinka a hodí se k přípravě džemů, marmelád, vína, sirupů i džusů. Vynikající je i sušená, v této podobě v sobě stále uchovává spoustu vitamínů a minerálů. Pokud si plody klikvy natrháte sami, můžete si je doma zavařit a mít tak zdroj drahocenných vitamínů i na zimní období. Klikva se obvykle konzumuje tepelně upravená, jelikož zasyrova má velmi kyselou chuť. Pokud však někomu kyselá chuť vyhovuje, může klikvu jíst i v syrovém stavu. Ve formě kompotů a džemů se hodí k červeným masům.

Použití k léčivým účelům

Pokud chcete využívat klikvu k léčivým účelům, kromě její konzumace máte i další možnosti. Můžete klikvu zakoupit ve formě výtažku, tinktury či doplňků stravy ve formě tablet. Vždy dodržujte předepsané dávkování. Takto podávané výtažky z klikvy se používají právě při léčbě onemocnění močových cest.

Jak brusinka, tak klikva má pozitivní vliv na náš organismus. Pokud vás však trápí problémy s močovými cestami, dejte přednost klikvě. A pokud rádi experimentujete v kuchyni s různými chutěmi, opět vyzkoušejte použít klikvu. Kyselost a odlišnost od brusinek vám možná překvapí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno