Domů Kvalitní potraviny Ovoce Kaki – jak se jí a vliv na zdraví

Kaki – jak se jí a vliv na zdraví

Kaki je pro nás exotické ovoce a naše stoly se zase až tak často nedostane. To je škoda, protože je chutné a navíc obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Jak kaki jíst a jaké látky obsahuje?

KakiExotické ovoce kaki má celou řadu přídomků a společných názvů. Pokud někoho uslyšíte hovořit o korejském mangu, čínské švestce, churmě či tomelu, řeč bude právě o kaki. Jde o plody tomelu japonského. Kaki je velmi rozšířeno v Asii, Čína zná toto ovoce již přes 2 tisíce let. Ovšem nejen v Asii toto exotické ovoce roste. právě pro své rozšíření v rámci několika kontinentů pro něj existuje řada názvů. Mimo jiné se pěstuje na jihu Ukrajiny, ale i ve Španělsku či v Albánii.

Chuť kaki

Kaki je v určité části světa oblíbené pro svou sladkou chuť. Pokud si však kaki koupíte v supermarketu a moc toho o něm nevíte, pravděpodobně si nepochutnáte a budete zaskočeni trpkou chutí. Na pultech supermarketů se totiž často vyskytují plody, které ještě zcela nedozrály. Jejich chuť pak není vůbec dobrá, plody jsou skoro nepoživatelné. Nezralé kaki totiž obsahuje velké množství taninů, které způsobují jeho trpkost a prakticky nepoživatelnost. Pokud však necháte plody kaki dozrát, bude velmi sladké. Kaki se považuje za jedno z nejsladších ovocí vůbec a chuťově se přirovnává ke sladké marmeládě.

Jak jíst kaki

Konzumace exotického ovoce kaki není vůbec složitá. V podstatě lze jíst všechny části ovoce, obvykle se však slupka nekonzumuje. Existují dva jednoduché způsoby, jak kaki jíst, případně připravit pro další použití. Jedna z možností je kaki jednoduše oloupat a následně okusovat či dále připravovat. Další, pohodlnější možností je nakrát ovoce napůl a vydlabávat ho lžící. Pro ozvláštnění chuti se doporučuje rozkrojené půlky pokapat citronovou šťávou. Dbejte na to, aby rozpůlené kaki mělo konzistenci blížící se k marmeládě. Pokud bude ovoce tuhé, ještě je nezralé.

Kaki a vliv na zdraví

Kaki je ovoce plné vitamínů. Obsahuje velké množství vitamínu C a vitamínu A a také vlákniny. Konzumace tohoto ovoce má však velký přínos pro ty, kteří trpí onemocněním jater či ledvin. Vědecké výzkumy totiž dokázaly, že konzumace ovoce vede ke znazšímu trávení tuků, což je právě u těchto typů onemocnění velice důležité. Kaki tak není jen ovocem, na které si pochutnáte, dokonce vám může významným způsobem zlepšit zdravotní stav a doplnit potřebnou dávku vitamínů, minerálů a vlákniny.

Pokud jste doposud neměli možnost se s tímto exotickým ovocem seznámit, zkuste to změnit. I když nepatří k nejlevnějším druhům ovoce, zakoupení jednoho, dvou plodů vaši peněženku rozhodně nezruinuje. Navíc si rozšíříte znalost chutí a pomůžete vašemu tělu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno