Pomelo: jak jej jíst a vliv na zdraví

Pomelo patří mezi exotické druhy citrusového ovoce, které na pultech obchodních řetězců běžně seženeme. Je chutné a plné vitamínů. Rádi byste pomelo ochutnali, ale nevíte, jak jej vlastně oloupat a sníst? Pak čtěte dále.

Pomelo je citrusové ovoce, které roste na stálezeleném stejnojmenném stromu, kterému se říká také šedok. Pomelo pochází z oblasti jihovýchodní Asie a mezi citrusovými plody patří k těm vůbec největším. Celosvětově se pomelo pěstuje v největší míře v Číně, Mexiku a USA, daří se mu však i v Evropě. Zde se pěstuje především na území Španělska. Obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, zejména vitamínů a minerálů. Je ho konzumace má pozitivní vliv na lidský organismus.

Pomelo: jak jej jíst a vliv na zdraví

Jak jíst pomelo

Hned na úvod se nabízí otázka, jak pomelo vlastně jíst. Tento citrusový plod se konzumuje zasyrova a přidává se i do některých teplých pokrmů či salátu. Pokud si chcete na pomelu pochutnat, budete jej muset v první řadě důkladně oloupat. Nestačí přitom oloupat jen svrchní viditelnou tlustší slupku. Pod ní jsou jednotlivé části pomela ukryty v tenké pevné blance, která je hořká. Proto je třeba i tuto blanku pečlivě oloupat a pojídat až samotnou dužinu.

Využití pomela v kuchyni

Pokud se vám podařilo pomelo oloupat, je na vás, jakým způsobem jej využijete. Nejčastěji se oloupané kousky pomela jí syrové, jsou plné sladkokyselé šťávy. Proto si z něj můžete připravit i chutný džus nebo smoothie. Pomelo je také důležitou ingrediencí v mnoha asijských pokrmech. Oblíbený je například vietnamský salát s pomelem nazývaný Goi Buoi, který kromě pomela obsahuje i smažené krevety, arašídy, mrkev, koriandr či rybí omáčku. Ovoce pomelo se využívá také k přípravě ovocné marmelády nebo džemu.

Pomelo a vliv na zdraví

Jak jsme již naznačili, pomelo obsahuje poměrně vysoký obsah vitamínů a minerálů. Najdeme v něm například vitamín C, který je pro posílení imunitního systému velmi důležitý. Pomelo dále obsahuje stravitelnou vlákninu, draslík, železo nebo hořčík.

Pomelo – ideální při hubnutí

Na rozdíl od jiných druhů ovoce a citrusů neobsahuje pomelo velké množství sacharidů. Díky tomu je dobrou potravinou i pro osoby, které se snaží shodit nějaké to kilo. Pomelo má nízkou energetickou hodnotu, tělu dodá dostatek tekutin a zažene hlad. Je ideální součástí zdravých snídaní i svačinek.

Pomelo podporuje zažívání

Díky vyššímu obsahu vlákniny je pomelo skvělým pomocníkem při boji průjmech nebo zácpách. Střeva pročistí, navíc má antioxidační účinky. Tím však výčet pozitivních vlivů na zdraví nekončí. Pravidelná konzumace pomela vede k uvolňování svalů. Dále pomáhá lidem s akné, osteoporózou či chudokrevností.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno