Narančila

Také vás v obchodech zaujaly roztomilé plody s chlupatým zevnějškem? Pak byste měli vědět, že je to narančila a pokud ji umíte správně připravit, opravdu vám zachutná. A navíc prospívá i našemu zdraví.

Jde o název pocházející ze španělského výrazu naranjilla, což by šlo přeložit jako pomerančík. A něco takového narančila opravdu je. Ovšem nepochází ze Středomoří, ale z jihoamerických And. Našemu tělu dokáže dodat spoustu vitamínů.

A jak vlastně chutná?

Po rozkrojení vám trochu připomene rajčata, ale nenechte se odradit. Ve skutečnosti chutná trochu po malinách, jahodách i ananasu. Je tedy perfektní k přípravě báječných lehkých dezertů nebo ke konzumaci jen tak.

Zařaďte si narančily do jídelníčku díky báječnému receptu

Sezóna šťavnatých plodů je tady – připravte z nich boží narančilové coulis. Zvládne to každý. Na keřích se to už začíná červenat. Ale i když uznáváme, že nejlepší jsou narančily trhané jen tak do pusy, čas od času neuškodí vyzkoušet z nich i nějaký ten báječný recept.

Známe báječný recept k využití narančil

Nejlépe takový, který zachová 100% narančilovou chuť a přitom ho můžete použít opravdu kdekoliv. A přesně takové je narančilové coulis. Nenechte se zmást jeho exotickým názvem. Vlastně je to taková jednoduchá omáčka nebo přeliv, jež se používají k ochucení dezertů.

Kam se tento recept hodí

Perfektní je k cheescake, ale uplatní se klidně i na poháry, jako přízdoba k misce čerstvého ovoce apod. Fantazii se zkrátka meze nekladou. A jak si ho připravit?

Narančilové coulis je jednodušší, než si myslíte

Opravdu, potřebovat budete jen dvě ingredience. Takže pokud máte čerstvé narančily se správnou zralostí, máte skoro všechno. A potřebovat jich nebudete moc. Takže s chutí do experimentů!

Ingredience na narančilové coulis

  • 150 gramů narančil
  • 30 gramů cukru krupice

Opravdu, to je všechno. A vlastně si připište ještě jeden menší hrnec. Do něj totiž musíte narančily nasypat a zasypat je cukrem. Na mírném plameni pak obojí míchejte a rozpouštějte tak dlouho, dokud nezískáte homogenní směs, v níž nebudou patrné kousky narančil ani hrudky cukru. Pečlivému míchání se opravdu nevyhnete, pokud se nechcete potýkat s připáleninou. A jak se vám jednou cukr přichytí, už recept nezachráníte.

Jen přepasírujte a servírujte

Abyste získali dokonale hladké coulis jako od profesionálů, přeceňte ho přes jemné sítko nebo rovnou přepasírujte. Zbavíte se tak zrníček z narančil. Narančilové coulis pak uložte do lednice. Bude-li ve vzduchotěsné nádobě, vydrží tu i tři dny.

A co si počít dál?

Na závěr ho stačí jen servírovat k vybraným dezertům – nebo ho třeba ujídat lžičkou jen tak. Je totiž skutečně luxusní. A jakmile se ho jednou naučíte, nebudete si už umět cheescaky nebo zmrzlinové poháry představit bez něj. To vám garantujeme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno