Aronie – účinky na zdraví

Aronie, opadavý keř, známý také pod označením černý jeřáb nebo , patří mezi přírodní antioxidanty a vitamínové bomby. Díky pozitivním účinkům na naše zdraví patří plody aronie mezi vyhledávané, často sbírané a zpracovávané. Jaké jsou její účinky?

Aronie – účinky na zdraví

Aronie

Aronie se řadí mezi opadavé keře, na první pohled je rozpoznatelná díky černým plodům, které obsahují velké množství vitamínů a tříslovin. Aronie se vyskytuje v přírodě v Severní Americe, v Evropě se pěstuje od 17. století a velmi často se s ní můžete setkat i v našem prostředí. Kromě černých plodů má keř aronie malé květy s 5 okvětními a 5 kališními lístky, plody aronie jsou také často pojídány ptáky.

Obsah látek

Aronie (černý jeřáb) bývá velmi často konzumována pro vysoký obsah vitamínů a zdraví prospěšných látek. Obsahuje velké množství vitamínu P, C, také obsahuje beta karoten, kyseliny, jód, ale také celé spektrum vitamínů skupiny B, E, pektin a další látky. Právě pro velký obsah různých druhů vitamínů bývá aronie označována za vitamínovou bombu a prospívá organismu v různých oblastech.

Účinky na zdraví

Pravidelná konzumace těchto černých plodů prospívá celému organismu. Zmiňme nejdůležitější oblasti zdraví, ve kterých prospívá. Aronie je velmi účinným přírodním antioxidantem. Při konzumaci dochází k ochraně buněk a k boji proti volným radikálům. Díky ochraně buněk před poškozením je chráněn i celý organismus, tělo je tak odolnější a vznik různých vážných chorob je do značné míry omezen. Zvýšený příjem tohoto plodu se doporučuje také všem, kteří mají problém se štítnou žlázou. Látky totiž pomáhají harmonizovat její činnost. Plody aronie také zmírňují problémy spojené s menopauzou, podporují funkci jater a čistí je, snižují krevní tlak či čistí ledviny. Konzumace se doporučuje také všem, kteří mají potíže s hemeroidy, s chudokrevností, zvýšeným cholesterolem či cukrem v krvi nebo křečovými žilami. Poslední výzkumy potvrzují také pozitivní vliv při různých nádorových onemocněních.

Zpracování plodů aronie

Možností, jak konzumovat černé plody, je hned několik. Pokud nasbíráte dostatečné množství plodů, můžete si doma připravit kvalitní domácí marmeládu. Velmi oblíbený je také likér, který připravíte jen pomocí litru plodů, litru vodky a kilogramu cukru. Po 14 dnech louhování plodů a následném smíchání se svařeným cukrem vznikne velmi chutný a současné zdravý likér. Z těchto plodů lze také připravit kompot, sirup, čaj nebo plody usušit a přidávat do různých pokrmů či moučníků.

Z výše psaného je zřejmé, že existuje řada způsobů, jak plody aronie zpracovat a následně konzumovat. Využít tak léčivých účinků těchto plodů je velmi jednoduché a přímo se nabízí, jde navíc o velmi chutné produkty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno