Sladkovišeň

Ať už patříte mezi vášnivé pěstitele ovocných stromů, nebo si ovoce kupujete v obchodech či přímo od farmářů, jistě máte v oblibě višně a třešně. Jenže není višeň jako višeň – existuje celá řada poddruhů, které se liší velikostí plodů, tvarem, barvou i chutí. Pojďme se blíže zaměřit na sladkovišně a představme si i jiné druhy višní.

Pokud máte rádi strukturu a příjemnou nakyslou chuť višní, vyzkoušejte i sladkovišně. Jak je podle jejich názvu zřejmé, jsou ve srovnání s klasickými višněmi sladší. Liší se však tvarem a barvou. Sladkovišně mají plody tmavě červené barvy, příjemnou sladkokyselou chuť a dočervena zabarvenou šťávu.

Stejně jako běžné višně a další druhy patří i sladkovišně mezi nenáročný druh ovocných stromů, kterému se daří v různých půdách i klimatu. Sladkovišním se lépe daří v písčitých půdách, odolávají mrazu a je možné je pěstovat i v sušších oblastech. Sladkovišně lze v kuchyni používat úplně stejným způsobem jako běžné druhy višní, hodí se pro přípravu džemů a marmelád, ovocných koláčů, kompotů a podobně.

Sladkovišně se obvykle řadí mezi třešňovišně

Plody sladkovišní jsou svou chutí, tvarem i velikostí podobné z poloviny višním a z poloviny třešním. Proto spadají do kategorie tzv. třešňovišní, což jsou tedy kříženci třešní a višní. Vyznačují se většími listy. Třešňovišně se dále rozdělují na zmiňované sladkoviště a na skleňovky.

Další druhy višní

Jak jsme naznačili výše, višně lze rozdělit na několika dalších poddruhů, sladkovišně jsou jen jednou z nich. Dělí se na kyselky, amarelky a skleňovky.

Kyselky

Odrůda višní označovaná jako kyselky se vyznačuje tmavě červeným zbarvením, které může přecházet až do černé barvy. Má kyselou chuť a barvicí šťávu. Dejte so proto pozor při konzumaci, abyste se nezašpinili.

Amarelky

Amarelky patří mezi pravé višně. Ve srovnání s jinými druhy mají světlejší plody. Ty mohou být červené nebo i žluté. Amarelky mají světlou šťávu, která nebarví.

Skleňovky

Podobně jako sladkovišně patří skleňovky do kategorie třešňovišní. Má žlutou barvu a výraznější sladší chuť. Šťáva skleňovek je světlá a nebarví.

Pokud máte rádi výraznější nakyslou chuť a nedáte dopustit na višně, vyzkoušejte různé druhy. Právě sladkovišně by vás mohly zaujmout svou sladší chutí a výrazným tmavých zbarvením. Rozhodně v kuchyni využijete i další odrůdy, ať už půjde o kyselky, amarylky či skleňovky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno